Yurt dışına evcil hayvan nasıl götürebiliriz?

15/11/2021

Yurt dışına evcil hayvan nasıl götürebiliriz?

Değerli Yabancı Sağlık Sigortası Müşterilerimiz, Bu yazımız ile günümüzde artık ailemizin bir parçası olan evcil canlarımız ile ilgili olacak. Evimizi, yaşam alanlarımızı onlarla paylaşırken, hayatımızın her alanında yerlerini fazlası ile çoktan yer aldılar bile.

Uzun süreli seyahatlerde yurt dışında belirli süre yaşamak için gerekli hazırlıkları kendimizi için yapıyoruz ve planlıyoruz. Böyle bir durumda aynı evi paylaştığımız evcil dostumuzu yanımıza almak zorunda kalıyoruz. Evcil hayvanlarla yurt dışına taşınma aşamasında dikkat etmemiz gereken bir çok nokta var. 

Seyahat organizasyonu kesinleştiği anda evcil dostunuzun işlemlerini de geciktirmeden bir an önce halletmeye başlamalıyız. Size yardımcı olabilmek için bu yazımızla AB şartlarına uygun yurt dışına evcil hayvan taşıma aşamalarını paylaşacağız.

 “Yurt dışına evcil hayvan nasıl götürebiliriz?” sorusunun cevabını verelim.​

AB Uyumlu Pet Pasaportu Çıkarın

​Yurt dışına çıkış işlemlerini başlatabilmek için ilk afım evcil dostumuzun tüm aşılarının eksiksiz olarak yapıldığına emin olmamız gerekir. Bunun için aşı kartının yanımızda olması zorunluluktur. Pet pasaportu da dostunuzun o zamana kadar yaşadığı hastalıklarını ve yapılan aşıları gösterdiğinden “aşı karnesi” elinizde ise pasaportu da okey demektir.​

Mikroçip Takılması Zorunludur, Unutmayın

Evcil dostumuza mikroçip takılmasını ihmal etmeyin, keza AB koşullarında Kuduz Titrasyon Testi kapsamında uygulanmaktadır. Bu testin sonucu alındıktan 3 ay sonrasına kadar minik dostunuz ülkeye kabul edilmemektedir. Bu nedenle yurt dışına çıkmadan en az 4-5 ay önce bir veterinere gidip kuduz aşısı yaptırıp çip taktırmalıyız. Aşının yeterli antikoru oluşturması için belli bir süre gerektiği için böyle bir uygulama zorunludur. 

Derinin altına çip takılması son derece kolay ve ağrısız bir işlemdir. Bu işlemle verilen barkod numarasıyla dostunuz bize kayıtlı olmaktadır. Bu nedenle barkod numarasını kaybetmemek için pet pasaportuna yapıştırmayı tavsiye ediyoruz.

Evcil Hayvanla ilgili de Seyahat İçin İşlemleri Başlatın

Bir aksilik olmaması için seyahat işlemlerinizi yola çıkmadan en azından 10 hafta önce başlatın. Öncelikle veterinerimizi ziyaret edelim, evcil dostumuzla yurt dışına çıkmak istediğimizi söylemek doğru bir adımdır. Pet pasaportu, çip ve kuduz aşısı hakkında veterinerde gerekli kontrolleri yaptırdıktan sonra evcil hayvanınızdan Kuduz Titrasyon Testi için tahmin edeceğimiz gibi belli bir ücret karşılığında ufak bir tüp kan alınacaktır. 

Bu işlemden önce, Gıda ve Tarım Bakanlığı’na bağlı Veteriner Kontrol Merkezi Araştırma Enstitüsü’ne de ücret ödememiz gerekmektedir. Dekontumuzla veterinere gidip hızlıca işlemi yaptırabiliriz.. Bu işlemden sonra ise veteriner, doldurulması gereken formu tamamlayıp pet pasaportunun fotokopisi ve kan örneğini test kuruluşuna göndermektedir. Yaklaşık bir hafta sonra da veterinere sonuç gelip ve 3 ay bekleme süreniz bu sayede başlıyor.

Son İşlemleri Kontrol Edip Tamamlayın

Üç ayın dolduğu gün ya da sonrasında elimizdeki belgeler (test sonucu ve pasaport) ve minik dostumuzla İl veya İlçe Tarım Müdürlüğü’ne giderek çipin çalışıp çalışmadığını kontrol ettirmemiz önemli bir adımdır. Sonrasında kendi bilgilerimiz ve evcil hayvanınızın bilgilerini vereceğiniz formu doldurup talep edilen ücreti ödememiz gerekiyor. Sonra herhangi bir sorun yoksa yurt dışına çıkarabileceğiniz dair bir rapor oluşturulacaktır. Fakat rapor tarihini takip eden 10 gün içinde evcil hayvanızızın Türkiye’den çıkış yapması gerekir. Bu sebepten seyahat tarihimizden en fazla 10 gün önce bu işlemleri yaptırmalıyız. 

Tüm bu işlemleri yaptırdıktan sonra tabii ki uçuş ile ilgili rezervasyonunuzu yaptırdığınızı kendi biletinizi alırken unutmadığınızı düşünüyoruz. O zaman şimdiden iyi yolculuklar dileriz! 

Önemli Not; Uluslararası Evcil Hayvan ve Hayvan Taşımacılığı Derneği , hava yolculuğuna gönderilen hiçbir hayvana sakinleştirici verilmemesi gerektiğini savunuyorlar.. Özel durumlarda sadece sedasyon daha doğru bir kadardır. İlaçlar, hayvanlarda vücut ısısının ve solunum hızının düzenlenmesini etkileyebilir, diğer fizyolojik süreçler üzerindeki olumsuz sonuçlara veya bir yan etki olarak ortaya çıkabilir. 

E-ikametsigorta.com, ikamet için yabancı sağlık sigortası hizmeti sunan bir Online satın alma platformudur. Ancak üyelerimizin tüm sigorta ihtiyaçları için ve hatta evcil dostunuzun sigortaları için de bize danışabilirsiniz.  

Saygılarımızla

E-İkamet Sigorta Ekibi   

Önemli Not; Bütün ikamet işlemlerinizi Türkiye Cumhuriyeti’nin resmî web sitesi olan https://e-ikamet.goc.gov.tr/ adresinden bizzat kendiniz gerçekleştirin. Üçüncü kişilerle ve aracılarla kişisel bilgilerinizi paylaşmaktan sakınınız. İkamet başvurunuzu bu site dışında kesinlikle yapmayınız. 

Etiketler: İkamet için Sigorta ; Yabancı Sağlık Sigortası ; Yabancılar için Sigorta ; Health insurance for residence permit in Turkey ; İkamet Sigortası ; страховка длявнж в турции ; e-ikamet.goc.gov.tr ; Foreigner health insurance

Image

Online Ödeme, Anında Poliçe!

Yabancı Sağlık Sigortası Türkiye'nin İlk ve Tek Online Satış Web Sitesi Hemen Satın Al
Seçiniz