Image

Uzun Dönem İkamet Nedir?

Önemli Uyarı: Açıklamalar sadece bilgilendirme amaçlı olup, güncel ve detaylı bilgilere e-ikamet.goc.gov.tr web adresinden ulaşabilirsiniz.

Ülkemizde 8 yıl süreyle eksiksiz ikamet eden yabancılar, istemeleri halinde süresiz ikamet tezkeresi alabilmektedirler. İkamet tezkeresi talebinde bulunabilmeleri için, ikamet edecekleri ilde bulunan İl Emniyet Müdürlüğü veya Göç İdaresi Kurumu'na müracaat etmeleri gerekmektedir.

Uzun dönem ikamet izninin şartları

 1. Kesintisiz en az 8 yıl ikamet izniyle Türkiye’de kalmış olmak
 2. Son 3 yıl içinde sosyal yardım almamış olmak
 3. Kendisi veya var ise ailesinin geçimini sağlayacak yeterli ve düzenli gelir kaynağına sahip olmak
 4. Göç idaresinin kabul ettiği minimum teminatları içeren sağlık sigortasına sahip olmak
 5. Kamu düzeni veya kamu güvenliği açısından tehdit oluşturmamak
 • Şartlarda belirtilen kesintisiz 8 yılın hesaplanmasında kanunun 38. Maddesinde yer alan öğrenci ikamet izni süresinin yarısı, diğer ikamet izin türlerinde ise tamamı sayılır.
 • Uzun dönem ikamet iznine sahip yabancı vatandaşlar ; askerlik yapma yükümlülüğü, seçme ve seçilme hakkı, kamu görevlerine girme ve muaf olarak araç ithal etme ve özel kanundaki düzenlemeler hariç sosyal güvenliğe ilişkin hakları saklı kalmak kaydıyla Türk vatandaşlarına tanınan haklardan yararlanabilirler.
 • Uzun dönem ikamet tezkeresiyle Türkiye’de kalan yabancı vatandaşlar sağlık, eğitim ve ülkesindeki zorunlu kamu hizmeti haricinde kesintisiz 1 yıldan fazla süreyle Türkiye dışında bulunursa ikamet tezkeresi iptal edilir. Yabancının kamu düzeni ve güvenliğine ciddi tehdit oluşturması durumunda iptal edilen ikamet tezkereleri, için tekrar başvuruda bulunulamaz. Uzun dönem ikamet tezkerelerinin iptali valiliklerce Bakanlığın onayı alındıktan sonra yapılır.
 • İptal edilen uzun dönem ikamet tezkereleri için tekrar yapılan başvurular yurt dışında konsolosluklara, yurt içinde ise valiliklere yapılmaktadır. Tekrar başvurularında kesintisiz 8 yıl ikamet tezkeresiyle Türkiye’de kalma şartı tekrar aranmayarak ve başvurular öncelikli olarak değerlendirilerek ve en geç 1 ay içinde sonuçlandırılır.

Randevu sırasında hazır bulunması gereken belgeler

 • 4 adet biyometrik fotoğraf
 • Pasaport aslı veya fotokopisi (son giriş sayfası, geçerlilik süresi ile kişi bilgilerinin yer aldığı sayfa mutlaka gözükmeli )
 • Randevu Başvuru Formu
 • Türkiye'de 8 yıl kesintisiz ikamet ettiğini gösterir belge
Image

Online Ödeme, Anında Poliçe!

Yabancı Sağlık Sigortası Türkiye'nin İlk ve Tek Online Satış Web Sitesi Hemen Satın Al
Rating
5.0
3097 reviews
Seçiniz