Image

Konut ve Eşya Sigortası

Formu Doldurun, Teklifinizi Oluşturalım
Konut için En Doğru Teklifleri Oluşturalım
Evini ve Eşyalarını Güvence Altına Alalım
Rating
5.0
3097 reviews

Anlaşmalı Sigorta Şirketleri

Türkiye'nin lider sigorta şirketleriyle sizlere en kaliteli hizmeti veriyoruz.

e-ikamet sigorta
e-ikamet sigorta
e-ikamet sigorta
e-ikamet sigorta
e-ikamet sigorta
e-ikamet sigorta

Konut Sigortası Nedir?

Konut sigortası, evimizi teminat limitleri dâhilinde hırsızlık, yangın, deprem, dolu, sel ve su baskını nedeni ile doğacak zararlardan koruyan bir sigorta türüdür. Ev sigortası olarak da adlandırılır ve isteğe bağlı yaptırılır, zorunlu değildir.

Eşya Sigortası Nedir?

Eşya sigortası, evimizdeki eşyaların teminat limitleri dâhilinde yangın, hırsızlık, doğal afet gibi birçok riske karşı koruyan bir sigorta türüdür. Eşya sigortası isteğe bağlı yaptırılır ve zorunlu değildir.

Konut ve Eşya Sigortası Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Konut sigortası, evi boş olarak güvence altına alır. Eşya sigortası ise olası bir durumda evin içerisindeki eşyaları, eşya sigortası teminat limitlerinde güvence altına alır.

Konut sigortalarına, ek teminat olarak eşya sigortası eklenebilir. Konut ve eşya sigortası farklarını detaylı öğrenmek için müşteri temsilcilerimiz ile birebir kontak kurabilirsiniz.

Hayır, konut sigortası zorunlu değildir. Konut için zorunlu olan DASK sigortasıdır. Sadece DASK sigortası sadece deprem ve depreme bağlı oluşan doğal afetlerin hasarlarını güvence altına alır.

Konut ve eşyalarınızı, doğal afet, yangın ve hırsızlık gibi bir çok durumlar sonucunda oluşacak hasarlara, zararlara karşı koruma altına alır. Ek olarak;

 • Teminat kapsamında varsa kombi ve klima bakımı, çilingir hizmeti ve ücretsiz halı yıkama hizmeti sunulabilir.
 • Zorunlu Deprem Sigortası azami teminat tutarını aşan hasarlarınızı konut sigortası karşılar. DASK azami teminat tutarı 2023 yılı için 640 000 TL’dir. Depremde evinizin hasarı bu meblağı aşarsa, konut sigortası hasarınızın kalan kısmını karşılar. Özellikle İnşaat maliyetlerinin artışlarından etkilenmemek için konut sigortasını yapmanızı öneriyoruz.

Konut sigortası teminatları ana ve ek teminatlar olmak üzere ikiye ayrılır.

Tüm poliçelerde yer alan yangın sigortası teminatı ana teminat olarak tanımlanır.

Yangın sigortası ise yangın, yıldırım düşmesi ve infilak sonucu meydana gelen duman, buhar ve hararetin bina, konut ve iş yerlerinde oluşturduğu hasarları teminat altına alan sigorta çeşididir.

Aşağıdaki konut sigortası ek teminatları, sigorta bedelleri poliçeye eklenerek, ek sözleşme ile teminat kapsamına alınabilir.

 • Grev, lokavt, kargaşa, terör
 • Diğer yangın ek teminatları
 • Enkaz kaldırma
 • Hırsızlık
 • Malik ya da kiracının komşuluk sorumluluğu
 • Değerli eşya hırsızlığı
 • Kira kaybı
 • İkamet değişikliği masrafları
 • Taşınmaza bağlı hukuksal koruma
 • Konut yardımı
 • Cam kırılması
 • Sigorta yapılmış konutun içinde oluşabilecek ferdi kazalar
 • Elektrik tesisatındaki sorunlardan etkilenen elektronik cihazlar

Konut sigortası kapsamında yer alan teminatlar, olası bir hasar durumunda sigorta sahibinin beyanında belirttiği eşya ve bina değeri temel alınarak hesaplanır. Bu nedenle konut sigortası teminat limitleri sabit değildir, sigortalı kişinin evinin ve eşyalarının değerine göre değişir.

Konut sigortası prim fiyatları aşağıdaki ögelere göre değişir:

 • Bina inşa bedeli
 • Bina tipi
 • Bina yaşı
 • Bina kat sayısı
 • Konutun bulunduğu kat
 • Tapu durumu
 • DASK sigortası olup olmaması
 • Eşya sigorta bedeli
 • Eşya sigorta bedeli, eşya sigortası yaptırmak isteyenler için ve ev sigortasına eşya teminatı ekletmek isteyenler için geçerlidir. Poliçeye eklenen ek teminatlar da konut sigortası primlerini etkiler.

Bina bedeli, konutun yeniden inşaat maliyetidir. Konut inşaat bedeli, evin satış değeri değildir. Bina sigorta bedeli, konutun brüt yüz ölçümü ve yeniden yapım maliyetine göre belirlenen birim metrekare bedelinin çarpılmasıyla hesaplanır.

Eşya sigorta bedeli, sigorta yapılma tarihindeki eşyaların yeniden satın alınması ve yerine konulması için hesaplanan toplam maliyettir. Eşya bedeli hesaplanırken sigortalanan eşyaların poliçe yapıldığı gün geçerli olan güncel fiyatları baz alınır. Bazı poliçelerde enflasyon klozu ile güncel fiyatlar üzerinden de teminat hesaplanmaktadır.

Başvuru formumuzu doldurarak müşteri hizmetlerimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçerek hem aklınızdaki tüm soruları sorabilirsiniz hem de ihtiyaçlarınıza uygun en doğru tekliflerinizi alabilirsiniz.

Ev sahibi veya kiracı olman fark etmeksizin konut sigortası yaptırabilirsiniz. Ancak bina teminatını yalnızca ev sahibi olman durumunda alabilirsin. Ev sahibiysen hem eşya hem de bina teminatlı konut sigortası yaptırman mümkündür. İkamet ettiğin konutta kiracıysan da yalnızca eşya teminatlı bir konut sigortası ile eşyalarını koruyabilirsiniz.

Hayır, konut sigortası zorunlu deprem sigortası yerine geçmez. DASK sigortası, zorunludur ve sadece deprem ve deprem kaynaklı meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının doğrudan neden olacağı maddi zararları, poliçedeki teminatlar dahilinde geçerlidir.

Konut sigortası hasarsızlık indirim, sigortalının poliçe bitimine kadar konutunda herhangi bir hasar durumu olmaksızın yani hasar bildirimi yapmaması halinde sigorta şirketleri kişiye yeni dönemde tanıdığı indirimdir. Hasarsızlık indirimi uygulamasını her sigorta şirketi uygulamayabilir.

Konut sigortası geçerlilik süresi standart olarak 1 yıldır. Süre dolduğu zaman hasarsızlık indiriminden yararlanmak için zamanı geçmeden yenilenmesi gerekmektedir.

Aşağıdaki durumlar, konut sigortası teminatı dışındadır:

 • Ülke içerisinde meydana gelen istila, düşman hareketleri, çarpışma, iç savaş, isyan, ayaklanma ve bunların gerektirdiği askeri hareketler, ülkeler arasında meydana gelen savaşlar nedeniyle meydana gelen tüm zararlar
 • Nükleer yakıtların sebep olduğu veya askeri hareketlerin sebep olduğu zararlar
 • Kamu otoritesi tarafından sigortalı kıymetler üzerinde yapılan tasarruflar sebebiyle oluşan zararlar
 • Sigortalı kıymetlerin yangın çıkarmaksızın kendi ayıpları, mayalanmaları, kavrulmaları veya bozulmaları sebebiyle gördüğü zarar
 • Yangın haricinde sigortalı kıymetlerin faydalı bir amaçla ateşe tutulması, ocak veya ateş bulunan bir yere düşmesi ya da atılması, elbise, eşya yanıklığı gibi alev almadan yanması, ısıtma, aydınlatma, ütüleme, mum veya sigara temasından doğan zararlar
 • Sigortalının bilgisi dahilinde sigortalı kıymetlerin mevcut kusur, eksiklik veya bozukluklarının sebep olduğu zararlar
 • Sigortalıyken hasarlanan ve bu hasar giderilmeden kullanılması neticesinde meydana gelen zararlar
 • Sigortalı veya fiillerinden sorumlu olan kişiler veya birlikte yaşadığı kişiler tarafından kasten verilen zararlar
 • Alçak basıncın verdiği zarardan dolayı kapların deformasyonu, yıpranması ve diğer mekanik olaylar nedeniyle sigortalı cihazlarda oluşan zararlar
 • Terör eylemleri ve bunun sonucunda meydana gelen zararlar
 • Konut sigortasının kapsamı dışındaki durumlar hakkında detaylı bilgi almak için konut sigortasının karşılamadığı durumlar nelerdir yazımızı ziyaret edin.

Evet, konut sigortası isteğe bağlı yaptırılan bir sigorta türü olduğu için iptal edilebilir. Konut sigortası iptali için dilekçe hazırlayarak, dilekçe ile Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığına müracaat etmeniz gerekir.

Konutunuzdaki hasar için hasar bildirimi yaptığında bağlı bulunduğun sigorta şirketin tarafından bir bilirkişi atanır. Evraklar incelenir ve hasar tazminatının ödenmesi için süreç başlar. Sigorta belgelerini teslim ettikten sonra en geç 15 gün içerisinde sigorta şirketin hasar ve tazminat tutarını belirler. Dosyaya onay geldikten sonra 30 iş günü içerisinde ödemeni alabilirsiniz.

Konut sigortanı yaptırdığın sigorta şirketine bağlı olmak ile konut sigortan mücevher ve nakit para gibi kişisel eşyalarını teminat altına almayabilir.

Konut sigortanın ana teminatları içerisinde kombi bakımı yer almaz. Eğer sigorta şirketin tarafından asistans hizmetleri içerisinde ücretsiz olarak sunuluyorsa genelde yılda bir kere olmak üzere kombi bakımını ücret ödemeden yaptırabilirsin. Asistans hizmetlerinin kapsamı şirketlere göre değişebilir.

Sigorta poliçende malik ya da kiracının komşuluk sorumluluğu ek teminatı bulunuyorsa su sızması sonucu oluşan hasarlar sigorta şirketin tarafından karşılanır.

Bu sorunun cevabı sigorta şirketlerine değişir ancak poliçende belirtilen şartlara göre konut sigortası çatı akma sorunundan kaynaklı hasarların masraflarını karşılayabilir. Fakat bu noktada insan hatası kaynaklı ortaya çıkan hasarları genellikle sigorta firmaları karşılamaz. Ayrıca poliçende “izolasyon masrafları” teminatı varsa; rutubet, yağmur veya kar sonucu oluşan kirlenme, boya ve badana masrafları da karşılanır.

Dökümanlar

Seçiniz