Image

Refakat - Aile İkamet İzni Nedir?

Önemli Uyarı: Açıklamalar sadece bilgilendirme amaçlı olup, güncel ve detaylı bilgilere e-ikamet.goc.gov.tr web adresinden ulaşabilirsiniz.

Ülkemize gelerek herhangi bir sebeple ikamet izni alan yabancı kişilerin, birinci dereceden yakınları da refakat amaçlı ikamet izni alabilirler. İkamet izni sahibi olan yabancı destekleyici kişi konumundadır. Bu kurala göre destekleyici kişinin yabancı eşi, destekleyici kişinin veya eşinin ergin olmayan yabancı çocuğu ile 18 yaşını doldurmuş olsa bile destekleyicinin veya eşinin bakmakla yükümlü olduğu yabancı çocuğu, aile ikamet izni başvurusunda bulunabilecektir.

Türk vatandaşı ile evlenen yabancıların ikamet izinleri

Türk vatandaşı ile evli yabancı kişiler, resmi olarak evlendikten sonra aile ikamet izni başvurusunda bulunabilirler.

Türkiye'de evlenen yabancılar
Evlilik işlemlerini Türkiye'de yapan yabancı kişiler nüfus idaresine kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra aile ikameti başvurusunda bulunabilirler.

İkamet izni olan yabancı uyrukluların eş ve çocukları
İkamet izni olan yabancı uyruklu kişinin eşi ve çocukları da ikamet izni başvurusunda bulunabilirler.

Yabancı uyruklu çocukların ikamet izinleri
18 yaşından küçük olan yabancı uyruklu çocuklar, Türkiye'de ikamet izni bulunan anne veya babalarına refakat edebilirler.

  • Aile ikamet izinlerinde, aile birliği amacıyla Türkiye’ye gelecek yabancıların masraflarını üstlenen ve kaldıkları süre boyunca yanında kalacağını beyan eden , Türk vatandaşı veya Türkiye’de yasal olarak kalmakta olan kişiler “destekleyici” olarak nitelendirilirler.
    18 yaşından küçük bireylerin gelir durumu olmayacağı için destekleyici olarak kabul edilemezler. Bu nedenle Türk vatandaşı olan çocuğun yabancı uyruklu anne veya babası, çocuğa refakat edemezler. Aile ikameti alamazlar. Bu durumdaki yabancılar 'Kısa Dönem İkamet İzni' ne başvurabilirler.
  • 18 yaşından küçük bireylerin, gelir durumu olmayacağı için destekleyici olarak kabul edilemezler. Bu nedenle ikamet tezkeresi bulunan çocuğun yabancı uyruklu anne veya babası, çocuğa refakat edemezler. Alile ikameti alamazlar. Bu durumdaki yabancılar 'Kısa Dönem İkamet İzni' alabilirler.
Image

Online Ödeme, Anında Poliçe!

Yabancı Sağlık Sigortası Türkiye'nin İlk ve Tek Online Satış Web Sitesi Hemen Satın Al
Rating
5.0
3021 reviews
Seçiniz