İkamet için Yabancı Sağlık Sigortası Nedir?

Önemli Uyarı: Açıklamalar sadece bilgilendirme amaçlı olup, güncel ve detaylı bilgilere e-ikamet.goc.gov.tr web adresinden ulaşabilirsiniz.

Yabancı sağlık sigortası, Türkiye’de minimum 1 yıl veya daha uzun süre ikamet edecek yabancı uyruklu bireylerin zorunlu yaptırması gereken bir sigorta türüdür. Bir başka deyimle, Türk vatandaşlığına sahip olmayan yabancıların, ikamet izni ya da oturma izni almak için satın aldıkları sağlık sigortasıdır.

Web sitemizdeki sunduğumuz sigortalar, Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu gereğince kısa dönem ikamet izni başvurularında yaptırılması gereken özel sağlık sigortası olup, 10/05/2016 tarih ve 16 sayılı Vize ve İkamet İzni Taleplerinde Yaptırılacak Sağlık Sigortalarına İlişkin Genelge' de belirlenen asgari teminat yapısını (16/06/2021 tarihli ve 2021/8 sayılı genelge kapsamındaki değişiklikler ile) kapsamaktadır.

E-ikametsigorta.com, Türkiye'nin İlk ve Lider Online Yabancı Sağlık Sigortası satın alma platformudur ve Sadece Yabancı Sağlık Sigortası / İkamet İzin Sigortası sunar. Bu amaç ile kurulmuştur.

Web sitemizdeki sigortalar, Tüm İkamet Başvuruları için geçerlidir. Sigortacılık dışında faaliyetimiz sözkonusu değildir. Web sitemizdeki ikamet süreçleri hakkındaki tüm bilgiler, sigortalılarımızı bilgilendirme amaçlıdır.

Yabancı Sağlık Sigortası Tedavi Limitleri
Ayakta Tedavi
Anlaşmalı
Yıllık Tedavi Limiti
5.000 TL
Sigortalı Katılım Payı
%20
Anlaşmasız
Yıllık Tedavi Limiti
5.000 TL
Sigortalı Katılım Payı
%40
Yatarak Tedavi
Anlaşmalı
Yıllık Tedavi Limiti
Limitsiz
Sigortalı Katılım Payı
%0
Anlaşmasız
Yıllık Tedavi Limiti
50.000 TL
Sigortalı Katılım Payı
%20

Anlaşmalı Kurumlar
Anlaşmalı sağlık kurumlarını görmek için:
Ankara Sigorta
Türk Nippon Sigorta
Demir Sigorta
Gulf Sigorta

Sorular ve Cevaplar

Türkiye’de ikamet başvurusu yapmak isteyen yabancılar, turistik vizeleri bittikten sonra Türkiye’den çıkış ve giriş yapmaksızın kalmaya devam edebilmek için yabancı sağlık sigortası yaptırmak zorundadır. Türkiye’de ikamet etmek isteyen yabancı konuklar için oturma izni için sağlık sigortası yaptırmak zorunluluktur. Ancak Yabancı birey, Türk vatandaşlığı dahil Çifte vatandaşlığa sahip ise bu şart aranmaz.
İkamet için geçerli Yabancı Sağlık Sigorta Fiyatları, Doğum Yılı ve Sigorta Şirketlerine göre değişmektedir. Ana Sayfamızdaki formu doldurarak, yaşınıza göre sigorta şirketlerinin karşılaştırmalı fiyatlarını görebilir, size en uygun olanı seçebilirsiniz.
Yabancı Sağlık Sigortasına sahip Yabancı bireyler, anlaşmalı sağlık kuruluşlarında gerçekleşen tanı ve tedavilerine ait sağlık masrafları, poliçede belirtilen teminatlar, limit, ödeme oranı ve istisnalara uygun olarak karşılanmaktadır.
Bu masraflar, sigortalının sahip olduğu poliçede belirlenen Sağlık Sigortası Genel Şartları’na ve Özel Sağlık Sigortaları Yönetmeliği’ne ve bu özel şartlara göre sağlık kurumları uygulama şartlarına uygun olarak hazırlanmaktadır.
Yabancı Sağlık Sigortası Ayakta ve Yatarak Tedavi Teminatı olarak 2’e ayrılır.
Ayakta tedavilerde yıllık 5.000 TL Kullanım Limiti vardır.
Anlaşmalı Hastanelerde sadece %20 ’sini sigortalı ödemektedir. Anlaşmasız Hastaneler de %40 Katılım Payı söz konusudur.
Bekleme süresi Poliçe süresinin yarısı kadardır.
Yatarak Tedavilerde Anlaşmalı Hastanelerde Limit yoktur.
Anlaşmasız Hastanelerde %20 Katılım Payı ile Maksimum 50.000 TL yıllık Limit söz konusudur.
Bekleme süresi Poliçe süresinin 3/4 kadardır.
Genel olarak İkamet sigortası 1 yıllık olarak düzenlenir. Poliçe kapsamındaki teminatlar, poliçe başlangıç ve bitiş tarihlerinde bekleme sürelerine uygun olarak aktiftir. Birçok sigorta şirketi, 2 yıllık ikamet başvuruları da mümkün olduğu için 2 yıllık yabancı sağlık sigortası da düzenleyebilmektedir. www.e-ikametsigorta.com üzerinden 2 yıllık Yabancı Sağlık Sigortası fiyatlarını karşılaştırarak görebilir, 2 yıllık poliçenizi çok kolay bir şekilde satın alabilirsiniz.
Evet, Yabancı sağlık sigortası iptal edilebilir. Yabancı Sağlık Sigortası poliçesinin düzenleme amacı ikamet için zorunlu olmasıdır. Bu nedenle iptal koşullarının da bir gerekçeye sahip olması gerekir. Bu belgeler olmadan iptal işlemi sağlanamaz. İptal kuralları tüm sigorta şirketlerinde aynıdır.
İptal Koşulları;
• Göç idaresinin sigortaya ihtiyaç olmadığını ileten kaşeli / imzalı belgenin iletilmesi durumunda
• İkamet izni iptalinin gerçekleşmesi durumunda, göç idaresi tarafından kaşeli / imzalı resmî belgenin iletilmesi
• Sigortalının, SGK kurumuna geçiş yapması durumunda, SGK kurumu kapsamına dahil olunduğunu gösterir belge ibrazında.
Türkiye'de turistik vize sonrasında yaşamak veya çalışmak isteyen yabancı uyruklu bireyler, yabancı sağlık sigorta yaptırabilirler. Yabancı sağlık sigortası yaptırmak ve sigorta başvuru koşulları sigorta şirketlerine göre farklılık gösterebilmektedir. Bazı sigorta şirketlerinde belirli bir yaşlara kısıt söz konusudur. Genel olarak 0-65 yaş arası yabancılara sağlık sigortası, standart olarak verilmektedir. Detaylı bilgi için e-ikametsigorta.com üzerinden formu doldurarak, yabancı sağlık sigortası fiyatlarını karşılaştırmalı olarak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
Yabancı uyruklu bir bireyin eşi Türk vatandaşı ise, yabancı sağlık sigortasından önce Türk Eşin SGK sorgulaması yapılır. Türk Eşin Aktif SGK’sı olup borcu yok ise ikamet başvuru için yabancı eşe ikamet sağlık sigortası gerekmez.
Eşi SGK’lı değil veya Sgk’sı olup borcu olan Türk eş ise, bu koşulda Yabancı bireyin Türkiye’de ikamet başvurusu yapabilmeleri için yabancı sağlık sigortası yaptırması zorunludur.
Özel Sağlık Sigortası isteğe bağlı yapılabilen bir sigortadır. Yabancı Sağlık Sigortası Türkiye’de oturma izni almak isteyen yabancı uyruklu bireyler için zorunludur. Artı olarak Özel Sağlık Sigortası, Yabancı Sağlık Sigortasına göre daha kapsamlıdır ve isteğe göre sigorta poliçesine ek teminatlar eklenebilir. Ancak Yabancı Sağlık Sigortasında ek teminat eklenemez, standart yapıya sahiptir, değiştirilemez.
Yabancı sağlık sigortası sadece Türkiye sınırları içerisinde geçerlidir.
Yabancı sağlık sigortası kapsamında doğum ve gebelik teminatı verilmemektedir.
Hayır, genişletilemez. İkamet Sağlık Sigortaları Teminat ve Kapsamları Standart olup zorunlu sigortalarda bu mümkün değildir.
İkamet için Yabancı Sağlık Sigortası, Pasaport numarası, Yabancı Kimlik Numarası (YKN) ve Vergi Kimlik Numarası ile satın alınabilmektedir. Herhangi birisini tercih edebilirsiniz.
Yabancı Sağlık Sigortası başlangıç tarihi, İkamet Başvuru Kayıt tarihi ile aynı olmalıdır. Bir başka ifade ile, İkamet başlangıç ve bitiş tarihleri ile aynı olmalıdır. İkamet Uzatma ise, İkamet bitiş tarihi, Poliçe başlangıç tarihi olmalıdır.
Evet, yapılabilir. Sigorta şirketlerine göre bu tarih aralıkları değişmektedir.
Evet, yapılabilir. Sigorta şirketlerine göre bu tarih aralıkları değişmektedir.
Evet, aynıdır. Tüm sigorta şirketlerinde kapsam ve limitleri standarttır.
Evet, Yabancı Sağlık Sigortası yoğun bakımı da karşılar. Ancak yoğun bakım yatış süresi yılda 100 gün ile sınırlıdır.

Ayakta tedavi teminatı ile aşağıdaki tedavi giderleriniz Satın aldığınız Yabancı Sağlık Sigorta Şirketi Anlaşmalı olduğu sağlık kuruluşlarında sınırsız, anlaşmalı olmadığı sağlık kuruluşlarında ise belirli limitler dahilinde karşılanır:

 • Doktor muayeneleri
 • İlaçlar
 • Laboratuvar
 • Röntgen
 • İleri Tanı
 • Fizik Tedavi (15 Seans)
 • Küçük Müdahaleler

Yatarak tedavi teminatı ile aşağıdaki sağlık giderleriniz, Satın aldığınız Yabancı Sağlık Sigorta Şirketi anlaşmalı olduğu sağlık kuruluşlarında sınırsız, anlaşmalı olmadığı sağlık kuruluşlarında ise belirli limitler dahilinde karşılanır:

 • Cerrahi Tedavi
 • Medikal Tedavi
 • Hastanede kalınan sürede ortaya çıkan oda, yemek, yatak ve refakatçi masrafları
 • Operatör Doktor
 • Yoğun Bakım
 • Kemoterapi
 • Radyoterapi
 • Diyaliz
 • Ameliyat Sonrası Fizik Tedavi (15 Seans)
 • Ambulans

İkamet için geçerli Yabancı Sağlık Sigortası aşağıdaki diğer tedavileri de karşılamaktadır:

 • Trafik Kazası Sonrası Diş Tedavisi
 • Evde Bakım
 • Suni Uzuv
 • Yardımcı Tıbbi Malzeme
Rating
5.0
3095 reviews
Seçiniz