Image

Kasko Sigortası

Kasko Sigortası Fiyatları 2024
Formu Doldur, Size En Uygun Teklifi Sunalım
Poliçeni Dijitale Özel İndirimle Sunalım
TR
Rating
5.0
2894 reviews

Anlaşmalı Sigorta Şirketleri

Türkiye'nin lider sigorta şirketleriyle sizlere en kaliteli hizmeti veriyoruz.

e-ikamet sigorta
e-ikamet sigorta
e-ikamet sigorta
e-ikamet sigorta
e-ikamet sigorta
e-ikamet sigorta
e-ikamet sigorta

Araç Kasko Sigortası Nedir?

Kasko, hasar ve kaza durumlarında araçta meydana gelen zarar masraflarını karşılar. Böylelikle yüksek hasar masraflarına karşı sigortalının maddi bütçeni korur. Kasko sigortası aşağıdaki durumlarda devrede olur.

Kasko Teminatları ve İndirimler Nelerdir?

Kasko Ana Teminatları

Çarpma Çarpılma
Aracınızla başka bir araçla çarpışma ve iradesi dışında aracına çarpmaları koşulunda, kasko araca verilen zararlarını karşılar. Aynı koşulda isteğin dışında sizin de bir araca ya da maddeye çarpmanız sebebiyle hasar masrafların kasko kapsamındadır. Çarpma çarpılma teminatları, aracını hem hareket hem durma koşullarında korumaktadır.

Yanma
Yanma, kasko sigortası kapsamında yer alan bir teminattır. Araçta yanma gibi bir neden doğup hasar oluşur ise kasko sigortası devreye girer ve karşılar. Hatta bu durum tam anlamıyla araç kaybına da sebep verebilir. Kasko sigortası yaptırarak yanma gibi olumsuz durumlar için de aracınızı ve bütçenizi güvence altına alabilirsiniz.

Çalınma
Aracın parçalarının çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi gibi koşularda aracınızda hasar meydana gelebilir. Kasko sigortasında çalınma teminatı ile meydana gelen hasarlara karşı aracını ve bütçenizi güvence altına alabilirsiniz.

Kişilerden kaynaklanan Hasarlar
Kasko sigortası yaptıranlar, kötü niyetli kişilerden doğacak hasarlar teminat kapsamında yer alır. Ayrıca fiil ehliyetine sahip olmayan kişilerin aracında yol açacağı zararlar da bu teminat kapsamındadır.

Kasko Ek Teminatları

Sel ve Su Baskını
Sel ve su baskını nedeni ile aracınızda meydana gelebilecek zararlar bu teminat ile kapsama alınmaktadır. Siz de kasko sigortası yaptırarak sel ve su baskınları konusunda önlem alabilirsiniz.

Yurtdışı
Kasko sigortalar büyük bir çoğunlukla teminatları yurt içinde geçerlidir. Ancak poliçene yurt dışı teminatı ekleterek sigortalı olmasını sağlayabilirsiniz. Bu teminatın kasko poliçesine eklenmesi zorunlu değildir. İsteğe bağlı olarak yolculuğa çıkmadan önce mevcut sigorta poliçenize ek olarak bu teminatı alabilirsiniz.

GLKHH / Terör
Kasko sigortası yaptırdığınızda grev, lokavt, kötü niyetli halk hareketleri (GLKHH) ve terör olaylarında aracınızda meydana gelebilecek zararlara karşı bütçeni güvence altına almış olursunuz.

Deprem Yanardağ Püskürmesi
Deprem ve yanardağ püskürmesi gibi doğal afetler nedeni ile aracınızda hasar oluşabilir. Bu teminat sayesinde meydana gelebilecek zararlara karşı aracını koruyabilirsiniz.

Toprak Kayması, Yıldırım Düşmesi, Dolu, Fırtına
Toprak kayması, fırtına, dolu ve yıldırım gibi doğal afetler sonucunda aracınızda hasar meydana gelebilir. Toprak kayması, fırtına, dolu ve yıldırım teminatı sayesinde aracını güvence altına alabilirsiniz.

Mini Onarım
Mini onarım paketi sayesinde aracınızdaki ufak tefek hasarları ekstra herhangi bir ücret ödemeden tamir ettirebilirsiniz. Mini onarım teminatından yararlanabileceğin durumlar; boyasız kaporta göçük düzeltme, boyalı hasarlı kaporta göçük düzeltme, boya tamiri, ön cam tamiri ve leke tamiri şeklinde sıralanabiliriz.

Kilit Sistemi
Aracınızın anahtarının kaybolması veya çalınması koşulunda araçtaki kilit kontak setini değiştirmeniz zorunluluk olur. Kasko sigortası yaptırarak poliçe limitleri dâhilinde aracınızı bu amaç için de teminat altına alabilirsiniz.

Kemirgen ve Hayvanların Verdiği Zararlar
Kemirgen veya diğer türlerdeki hayvanlar, aracınıza hem içeriden hem dışardan zarar verebilirler. Kasko sigortası yaptırarak her türlü zarara karşı aracını güvence altına alabilirsiniz.

Yağsızlık, Susuzluk, Donma, Bozukluk, Eskime, Çürüme, Paslanma ve Bakımsızlık
Susuzluk, Donma, yağsızlık, bozukluk, eskime, çürüme, paslanma veya bakımsızlık nedeniyle aracınızda hasar meydana gelebilir. Kasko sigortası ile aracını teminat kapsamına alabilirsiniz.

Mekanik, Elektrik ve Elektronik Arızalar, Kırılmalar ve Lastik Zararları
Aracınızda mekanik, elektronik arızalar, kırılmalar ve lastik zararları gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Kasko sigortası yaptırarak bu gibi durumlara karşı da önlem alabilirsiniz.

Araç Anahtarının Çalınması Sonucunda Çalınması
Eğer aracınız gasp veya çalınma sonucu ele geçirilirse aracınızda oluşacak hasarlar bu teminat ile kapsama alınır. Dilerseniz araç anahtarının evden çalınması durumunu da sigorta poliçene ekletebilirsiniz

Kullanım ve Gelir Kaybı
Kullanım ve gelir kaybı, sadece ticari araçlar için geçerli olan bir teminattır. Ticari aracını teknik servise bıraktığında aracın teknik serviste geçirdiği gün sayısı kadar maddi zarara uğrayabilirsiniz. Bu teminat ile aracınızın teknik serviste geçirdiği gün sayısı belirlenir ve bu günlerde elde edeceğin gelirin ortalaması alınarak size ödeme yapılır.

Yetkili Olmayan Kişilerce Çekilme
Aracınız yetkili olmayan kişiler tarafından çekildiğinde araçta hasar doğabilir. Aracınızın çekilmesi sonucunda oluşabilecek zararlar bu teminat ile kapsama alınır.

Yasal Olarak Taşınmasına İzin Verilen Yanıcı ve Patlayıcı Maddeler
Aracınızda yanıcı veya patlayıcı madde taşıyacağınız zaman, öncesinde bağlı olduğunuz sigorta şirketini bu konuda bilgilendirmeniz gerekir. Dilerseniz ticari araçlar için geçerli olan bu teminatı poliçene ekletebilir ve aracını güvence altına alabilirsiniz.

Sigara ve Benzeri Maddelerin Zararları
Aracının sigara ve benzeri maddeler ile teması sonucu ufak çaplı yanık gibi küçük hasarlar meydana gelebilir. Yangın harici mini hasarlar, bu teminat ile güvence altına alınmaktadır

Kasko Özel Şart ve Uygulamalar

Hasar İkamet Zeyili
Kısmi kazalarda ödenecek hasar tazminatı kadar sigorta bedelinde düşüş olur. Hasar ikame zeyili sayesinde, sigorta bedelinde ya size bu eksilmeler ödenir, prim ödemek koşulunda kalmazsın. Ek olarak hasar öncesi sigorta bedeli de geçerliliğini korur. Kasko sigorta bedelinde ödenen hasar nedeniyle meydana gelen eksilmeler, primsiz olarak hasardan önceki bedele kadar tamamlanmaktadır.

Yeni Değer Klozu
Yeni değer klozunda, kasko sigortasını yaptırdığınız araçtaki tam ziya hasarlarında (halk arasında pert adlandırılır) hasar ödeme tarihindeki anahtar teslim bedeli tanzim edilmektedir.

Hasarsızlık İndirimi Koruma
Kasko sigortası yaptırdığınızda sigorta poliçesi süresince aracın hasar durumu takip edilir. Bir sonraki poliçe döneminde hasarsızlık indirimi bu sayede uygulanır. Aracın hasarsızlığını korunduğunuz sürece, belirlenen kurallar ve sınırlar çerçevesinde hasarsızlık indirimi artmaya devam eder.

Kişisel Eşyalar Koruma
Aracınıza kasko sigortası yaptırdığınızda hem size hem de aile fertlerine ait eşyaların göreceği zarar poliçede belirlenen koşul ve limitler üzerinden teminata dâhil olur.

Asistans Hizmetleri
Sigorta şirketleri, aracınızda meydana gelebilecek kaza, arıza gibi beklenmedik durumlarda asistans hizmetleri sunmaktadır. Asistan hizmetleri, tıbbi teminatlar, Özel Ambulans hizmeti veya ferdi kaza teminatları olabilir.

Hukuksal Koruma
Aracınızla ilgili bir hukuki uyuşmazlık yaşadığınızda bu nedenle kaynaklanan masraflar ortaya çıkacaktır. Aynı şekilde hukuksal uyuşmazlığın çözümü sırasında doğan olası harcamalar zamanla doğacaktır. Kasko sigortası yaptırarak bu harcamaları da koruma altına alabilirsiniz.

Cam Uygulaması
Aracınızın camı hasar aldığında, sigorta şirketiniz ile kontak kurabilir, sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu cam servislerinde değişim ve onarım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Kiralık Araç Hizmeti
Aracınızda meydana gelen ve sigorta poliçesinde belirlenen limitler çerçevesinde gerçekleşen bir kazada, ikame yani kiralık araç hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Yanlış Akaryakıt Dolumu
Aracınızla yetkili akaryakıt servis istasyonlarına gittiğinde pompacı yakıt ikmalinde, size kasıtlı ya da hatalı olarak yakıt verebilir. Bu nedenle aracınızda mekanik hasarlarla karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumlarda kasko sigortası kapsam ve şartlarına göre teminatınızdan yararlanabilirsiniz.

Kıymet Kazanma Tenzili
Herhangi bir kazaya karışmanız veya aracınızın hasar görmesi halinde, sigorta eksperi, inceler. Aracınızdaki yeni parçaların değerini, kaza sonrasında size ödenecek olan tazminat bedelinden düşecektir.

Kasko Sigortası Nasıl Satın Alınır?

Kasko sigortanı internet üzerinden hızlı bir şekilde satın alabilirsiniz. Online kasko teklifi almak için T.C. kimlik, Ad Soyadı, Araç Plakası, cep telefonu numaranı yukarıda bulunan teklif alma aracına girmeniz yeterlidir. En kısa sürede Kasko alanında uzman müşteri temsilcimiz size ulaşır, tüm sorularınızı cevaplar ve size en uygun kasko planını sunar.

Enki Sigorta olarak, kasko teklifleri arasından tercih yapmanı daha da kolaylaştırmak için size özel ürün önerileri sunuyoruz.

Anlaşmalı sigorta şirketlerinin teklifleri arasından aracını en geniş kapsamla korumadan, fiyat benim için tek kriter diyorsan en ucuz kasko önerisini tercih edebilirsiniz. En uygun fiyata maksimum teminatlara sahip kaskoyu almak için de önerilen teklif seçeneği tam size göre olacaktır. Siz de ihtiyaçlarına uygun poliçeleri incelemek için kasko teklifi al, satın alma işlemin tamamlandıktan sonra poliçen e-mail adresine anında göndeririz.

Kasko Yaptırmak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

İlk defa kasko yaptırmak isteyenler bireyler / kurumlar ya da kasko yenileme zamanı gelen araç sahipleri / kurumlar için poliçe seçimi yapmak oldukça önemlidir. Kasko yaptırma sırasında dikkat edilecek ilk kriter poliçenin teminat kapsamıdır. İhtiyari mali mesuliyet (İMM), hasarsızlık indirimi koruma, ikame araç, orijinal cam değişimi, servis geçerliliği gibi avantajlı teminatlarını kapsayan bir poliçe tercih ederseniz, hasar durumlarında aldığınız hizmet kalitesi güçlü olur ve ciddi maliyetlerden kendini korursunuz. Diğer önemli kriter ise bütçene uygun poliçeyi belirlemektir. En uygun primlerle en kapsamlı poliçeyi anında bulabilmek için bilgilerini girerek hızlı kasko teklifi yetkili müşteri temsilcilerimizden alabilirsiniz. Kendi ihtiyaçların için en iyi kasko teklifini seçerek hasar risklerine karşı güvence oluşturabilirsin. Çok düşük kasko ücretleri olan poliçeleri detaylı incelenmelidir. Kontak kurduğunuz noktanın yetkili bir sigorta acentesi / broker olduğundan emin olunuz.

Kasko Sigortası Nasıl Hesaplanır?

Araç kasko fiyatları hesaplanırken aracının markası, modeli, üretim yılı, plakası gibi unsurlar dikkate alınır. Aynı zamanda ehliyet sürenin mesleğin, hasarsızlık kademesi fiyatları etkiler.

Aracınla daha önce herhangi bir kazaya karışıp karışmadığın da kasko fiyatının hesaplanmasında etkili bir unsurdur. Hasarsız geçirdiğin bir yılın sonunda poliçeni yenilerken hasarsızlık indirimi alabilir, kasko poliçeni daha uygun bir fiyata yaptırabilirsiniz

Kasko fiyat hesaplamasında en önemli kriterlerden biri de teminat kapsamıdır. Çarpma, çarpılma gibi ana teminatların yanında kasko sigortana birçok ek teminat ekletebilirsiniz. Örneğin mini onarım, yol yardım ya da ihtiyari mali mesuliyet ek teminatları ekleyebilirsiniz.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Uygulaması

0: Kasko poliçesini ilk kez yaptıran sigortalı için hasarsızlık indirimi uygulanmaz.
1: 30%İlk yılını hasarsız geçiren sigortalı için ilk kasko yenilemesinde %30 hasarsızlık indirim hakkı kazanır.
2: 40%İkinci yılını hasarsız geçiren sigortalı için ikinci yıl kasko yenilemesinde %40 hasarsızlık indirim hakkı kazanır.
3: 50%Üçüncü yılını hasarsız geçiren sigortalı için üçüncü yıl kasko yenilemesinde %50 hasarsızlık indirim hakkı kazanır.
4: 60%Dördüncü yılını hasarsız geçiren sigortalı için dördüncü yıl kasko yenilemesinde %60 hasarsızlık indirimi uygulanır.

* Kasko hasarsızlık indiriminin uygulanması için kasko her yıl yenilenmelidir.
* Bir kaza ya da hasar koşulunda kasko kullanılıp poliçe bozulursa, araç sahibi bir alt kademedeki hasarsızlık indiriminden faydalanabilir.
* Hasarsızlık indirimleri sigorta şirketlerine göre değişmektedir.

Kasko İndirimleri

Çalışılan Kurum İndirimi
Bazı kurum ve kuruluşlar ile özel çalışmalar sayesinde kurum indirimi sunulabilmektedir. Siz de çalıştığın kuruma bağlı olarak kurum indirimi olarak adlandırılan kasko sigortası ek indirimlerinden faydalanabilirsiniz.

Meslek İndirimi
Sigorta şirketlerinin kendi tercihlerine göre bazı meslek gruplarına farklı oranlarda indirimler sağlayabilmektedirler. Eğer siz de öğretmen, kaymakam, vali, doktor, eczacı, asker, öğretim üyesi, muhasebe, yargı mensubu ve devlet memuru gibi meslek gruplarından birinde çalışıyorsanız, meslek indiriminden faydalanma için sigorta temsilcinize sormayı unutmayınız. Enki Sigorta teklif detaylarını inceleyerek indirimler hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz

Hasarsızlık İndirimi
Hasarsızlık indirimi elde etmeniz için bir senelik sigorta sözleşme sürezi boyunca aracın hiç hasar almaması gerekmektedir.

Sürücü İndirimi
Belirli kriterlere uygun olan sürücüler, sürücü indiriminden faydalanabilir. Bu teminat sayesinde poliçe primin düşer. Sigorta şirketi temsilcinize bu soruyu da muhakkak sorunuz.

Kasko Sigortası Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Araçlara ilişkin mülkiyet değişikliği, sadece noter satışı ile mümkündür. Noter satışı olmayan araç için sahiplik sıfatı değişmez. Tarafların kendi aralarında yapmış olduğu sözleşmesi satan kişinin sorumluluğunu kaldırmaz.

Hasar ödemesinin nasıl yapılacağı poliçelerde detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Onarım yapılacak olması halinde poliçede, onarımın şirketçe belirlenecek servislerde veya sigortalı tarafından belirlenecek servislerden hangisinde yapılacağı yer alır. Ayrıca hasarın tazmininde orijinal parça veya eşdeğer gibi parça seçeneklerinden hangisinin kullanılacağı belirtilir

Ana Teminatlar; Çarpma, çarpışma, yanma, çalınma gibi teminatlar kaskonun ana teminatlarıdır.

Kişisel eşyalar teminatı, sigortalının günlük yaşantısında yanlarında bulundurdukları, ticari nitelik arz etmeyen eşyalar için geçerlidir. Her türlü mücevherat, para, kredi kartı, çek-senet ve benzeri kıymetli evrak ile cep telefonu, taşınabilir bilgisayarlar ve benzeri cihaz ve aksamlar ile tüm elektronik cihazlar teminata dâhil değildir. Daha doğru bilgi için satın aldığınız sigorta poliçesinin detaylarında teminat kapsamını bakınız.

Sigortalı araçta gerek aracı hareket halinde gerekse park halinde iken, aracın bakımı yapılırken ya da araca inilip binilirken meydana gelebilecek bir kaza sonucunda araç içindeki kişilerin ölüm, sürekli sakatlık ve tedavi masraflarını poliçede belirlenen limit ve koşullarda teminat altına alınır.

Kasko Araç Sigortasında, genel bir prensip olarak, hasarsızlık indirimi araç sahibini takip eder. Bu sayede, eski sigorta şirketinden ayrılıp, farklı bir sigorta şirketi ile kasko sigorta poliçesini yaptırdığınızda indirim hakkınız devam eder. Ayrıca eski aracınızı satıp yeni bir araç satın aldığınızda indirimden faydalanmaya devam edersiniz.

Geçmişte yaptırdığınız kasko poliçeleri ve hasarsızlık indirimlerinin kaydı Tramer üzerinde takip edebilirsiniz.

Evet devam eder, hasarsızlık indirim hakkının kaybolmaması için sigortaya ara verilmemesi esastır. Kasko Sigortasında hasarsızlık indirim kademesi Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi aracılığıyla bütün sigorta şirketleri tarafından çevrimiçi olarak takip edilebilmektedir.

Hayır araç el değiştirdiğinde, kasko poliçesi el değiştirmez. Poliçe iptal edilerek işlememiş günlerin primi gün esasına göre sigortalıya iade edilir.

Kasko ek teminatları ile aracında meydana gelebilecek zararlara karşı hem kendini hem de sevdiklerini güvence altına alabilirsiniz. Bu Teminatlar;

 • Yurt dışı teminatı
 • Doğal afetler
 • Hukuksal koruma teminatı
 • Terör, savaş, olağanüstü hâl gibi durumlar
 • Özel eşya
 • Mini onarım
 • Anahtar kaybı
 • Eskime payı düşmeme teminatı
 • Kemirgen Teminatı
 • Yanlış akaryakıt dolumu
 • Kullanım kaybı teminatı
 • Enflasyon teminatı
 • Yol Yardım Hizmeti
 • Sel-su baskını
 • İkame araç
 • Asistans hizmeti
 • Yetkili olmayan kişilerce çekilen araca zarar verilmesi
 • Anahtar kaybı
 • Aracın asıl anahtarının çalınması
 • İhtiyari Mali Sorumluluk
 • Ferdi kaza koltuk

Sigortalının tüm hakları ve menfaatleri, borçları, kanuni varislere devir olur. Sigorta devri için ise veraset ilamının Sigorta firmasına ibrazını varisin bildirmesi gerekir.

Evet, henüz plakası çıkmamış aracınıza geçici plaka üzerinden bulunduğunuz ilin plaka kodu ve YK (Yeni Kayıt) üzerinden poliçe düzenleyebilirsiniz. Ruhsatı çıkmayan sıfır araçlarda Kasko Sigortası düzenlenirken öncelikle motor, şasi numarası, yıl, marka ve modeli esas alınarak düzenlenir.

Kasko poliçesi yaptırırken muhakkak aracınızın kasko bedeline göre düzenlenmesi gerekir. Ayrıca daha önce hasarınız yoksa hasarsızlık indirimini de kontrol ediniz. Bunlar dışında poliçenizde, servis seçimlerine, orijinal yedek parça teminatına, araç model ve yılının doğru yazıldığını dikkat etmenizde yarar var. Son olarak özellikle sahte web sitelerine dikkat etmelisiniz.

Evet, Kasko Sigortasında Türkiye Sigortalar Birliği'nin, belirlemiş olduğu 4 farklı çeşit bulunmaktadır. Bunlar kasko, dar kasko, genişletilmiş kasko, tam kasko olarak tanımlanmıştır.

Her ay, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketler Birliği tarafından yayımlanan, Kasko Araç Değer Listesi kriter olarak alınarak araç bedeli belirlenir.

Kasko Sigortası ile kendi aracınızda meydana gelen maddi zararları teminat altına almaktadır.

Trafik Sigortası ise, aracınızın karşı tarafa, üçüncü kişilere vereceği maddi ve bedeni zararları teminat altına alan ve yaptırılması zorunlu olan bir sigortadır. Trafik Sigortası, sadece karşı tarafa, üçüncü kişilere verilen zararları karşılamakta olup, kendi aracınızın hasarını ödemez. Bu durumda, kendi aracınızdaki hasarın karşılanması için Kasko Sigortası yaptırılması gerekmektedir.

Poliçe üzerinde araç sigorta bedeli belirtilmemektedir. Sigorta şirketleri aracı hasar tarihi itibariyle rayiç değerine kadar teminat altına almaktadır. Tam ziya hasar olması durumunda piyasa rayiç değer esas alınmaktadır. Hasar durumunda eksik/aşkın sigorta uygulanmaz.

Çalınan aracın bulunması için ilgili yetkili makamların yapacakları araştırmalar 30 gün içinde sonuç vermediği takdirde, ilgili makamdan aracın bulunamadığına dair resmi yazı alınarak, sigortacı tazminatı öder. Bu ödemeyi takiben çalınan araç bulunması durumunda, sigortalı yazı ile sigortacıya derhal bildirmekle yükümlüdür; Sigortalı, aldığı tazminatı iade ederek aracını geri alabilir veya aracın mülkiyetini sigortacıya devreder.

Anlaşmalı servislerle, anlaşmasız servisler arasında önemli farklar vardır.

Anlaşmalı servislerde bakım-onarım için hiçbir ücret ödemeniz gerekmez. Tüm işlemler, sigorta şirketin ve servis arasında gerçekleşir.

Kasko anlaşmasız servislerde ise araç sahibi olarak sizin ödeme yapmanız gerekir. Yapılan ödemenin alınması için servisten verilen fatura ile sigorta şirketinden talep edilir.

Sigortalı aracın fabrika çıkışı orijinalinde bulunan aksesuarlar teminata otomatik olarak doğal olarak dâhildir. Sigortalanan aracın fabrika çıkışı orijinalinde olmayan aksesuarlar poliçede belirtilmediği sürece teminata dâhil değildir. Araca sonradan monte edilen aksesuarlar (radyo-teyp, kolon, çelik jant, özel lastik, telsiz, telefon ve diğer aksesuarlar) sigorta bedeli belirtilerek zeyil ile kayıt altına alınarak ve primi ödenerek teminata dâhil edilebilir.

Kaskonun araç anahtarının evden çalınması durumunu karşılaması için, bu teminatı poliçenize ekletmeniz gerekmektedir. Aracınızın anahtarı evinden, poliçede belirtilen durumlarda ele geçirilir, çalınır veya çalınmaya teşebbüs edilirse hasar alabilir. Bu hasarlar, sigorta şirketin tarafından karşılanır.

Aracınızla herhangi bir kaza yaptığında en kısa sürede hasar ihbarı ile sigorta şirketine durumu bildirmen gerekir. Hasar ihbarı yaparken kazanın gerçekleştiği yerde aracın fotoğrafını çekmen önemli bir detaydır. Kazaya taraf olanlar tarafından tutulan tutanağı sigorta şirketine ilettiğin takdirde hasar ihbarı yapmış olursun. Hasar ihbarı yapılabilmesi için gereken diğer evraklar genel olarak şöyle sıralanır:

 • Sigorta poliçesi fotokopisi
 • İfade tutanakları
 • Görgü tespit tutanağı
 • Kaza tespit tutanağı
 • Alkol raporu
 • Kazadaki hasarı gösteren fotoğraflar
 • Hem senin hem de araç sürücülerinin ehliyet ve ruhsat fotokopileri
 • Aracın rehinli veya ipotekli ise bankadan alman gereken belgeler

Ancak farklı sigorta şirketleri, farklı belgeler talep edebilmektedir. Bu nedenle de ihbar yapmadan önce sigorta şirketini aranman en doğrusu olacaktır.

Dökümanlar

Seçiniz