Oturum İzni Nasıl Uzatılır?

Önemli Uyarı: Açıklamalar sadece bilgilendirme amaçlı olup, güncel ve detaylı bilgilere e-ikamet.goc.gov.tr web adresinden ulaşabilirsiniz.

20/03/2023

Sayın Yabancı Sağlık Sigortası müşterilerimiz, Türkiye’de yaşayan yabancı misafirlerin hayatlarını kolaylaştırmak için sigorta ve ikamet süreçleri hakkında öğrendiğimiz yasal bilgileri paylaşmaya devam ediyoruz.

Bu haftaki blog yazımız ile ‘’ Oturum İzni Nasıl Uzatılır '' bu konudan bahsedeceğiz.

Türkiye’de mevcut ikameti olan yabancı misafirlerimizin ikamet süresi bitmeden ikamet uzatma başvurularını sağlamaları gerekmektedir.

Bu başvuruları mevcut ikametlerinin bitmesine 2 ay kala yapmaya başlayabilirler ve ikametin son gününe kadar da süreleri vardır. Ancak herhangi bir sorun yaşamamak adına son güne bırakmamanızı tavsiye ediyoruz.

Peki Oturma İzni Nasıl Uzatılır ve Hangi Evraklar Gereklidir bunlardan bahsedelim;

İkamet Randevu Kaydı / Başvurusu yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, devletimizin resmî sitesi olan https://e-ikamet.goc.gov.tr/ web sitesi dışında hiç sitede işlemi dikkate almayınız. Birçok aracı kurum tarafından ücret talep edilmekte, (ki böyle bir süreç yasal değildir) sonrasında ciddi mağduriyetler ve başvuru süreçleri konusunda sıkıntılar yaşanabilmektedir. Maalesef birçok kurum aslında göç idaresi web sitesi gibi davranmakta, benzerliği nedeniyle birçok yabancı misafire de maddi / manevi mağduriyet yaşatmaktadırlar. Aslında bu sitelere başvuru yapan ve ardından talep edilen ücretin ödeyen yabancı misafirler, ikamet için gerekli harç bedellerinin ödediğini düşünmektedir.

İlk aşamada https://e-ikamet.goc.gov.tr/ sitesi üzerinden kalış amacına uygun olan ikamet başvuru türünü seçerek başvuru sürecine başlanmalıdır.

Aynı ikamet türü ile ikamet edecek yabancı misafirlerin uzatma, farklı bir kalış amacı ile ikamet edecek yabancı misafirlerin ise geçiş başvurusu türünü seçmeleri gerekmektedir. 

Randevu formunun ilk aşamasında aslında ön kayıt formu oluşturulmaktadır ve bu ön kayıt formunda dolduracağınız pasaporta uygun bilgiler bir sonraki adımda doldurmuş olacağını bilgiler ile aynı olmalıdır, bir diğer önemli adım ise ilk aşamada randevu günü beyan edeceğiniz biyometrik fotoğrafın digital ortamda göç idaresi sitesine yüklenmesidir.

Biyometrik fotoğrafın özelliklerine devletimizin resmi web sitesi olan https://www.goc.gov.tr/ikamet-basvurusunda-fotograf-kullanimi-hakkinda yazısından ulaşabilirsiniz.

Ön kayıt formunu doldurduktan sonra seçmiş olduğunuz iletişim tercihinize göre cep telefonu ya da e-mail adresinize gelen doğrulama kodu ile başvurunuzu aktif hale getirebilirsiniz, bu adımda iletişim tercihi olarak cep telefonu seçmenizi öneririz.

Ön kayıt formundan sonraki ilk adımda pasaport üzerinde yazan pasaport düzenleme tarihi ve geçerlilik tarihi ile sahip olunan ülke bilgileri doldurulmalıdır.

İkinci aşamada; Türkiye’de ikamet edilecek adresin eksiksiz ve doğru şekilde yazılması gerekmektedir.

Bir sonraki aşamada yer alan eğitim bilgileri alanı zorunlu değildir.

Üçüncü aşamada; Gelir Beyanı bilgileri alanı yer almaktadır bu bilgilerin randevu gününde gerektiğinde beyan edilecek bilgiler ile aynı bilgiler olmalıdır.

Dördüncü aşama; Sigorta bilgileri alanıdır, İkamet için mutlaka ikamet sürelerini kapsayan bir özel sağlık sigortanızın olması gerekmektedir. Sigortanızı satın alırken mutlaka ikamet için geçerli yabancı sağlık sigortası konusunda yetkili acenteleri tercih etmeyi unutmayın. Aksi takdirde ikamet randevunuzu yasalara uygun ve doğru bir şekilde tamamlayamazsınız. Maalesef sigorta yetkilisi olmayan aracı kişiler tarafınca poliçe düzenlemesi randevu kayıt işlemlerinde poliçenizin geçersiz olduğu bilgisi ile karşılaşmanıza sebep olabilir.

Randevu alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus ise aslında ikamet sigortası satın alırken giriş yaptığınız bilgileridir. Randevu alırken sigorta bilgilerinizin doğru bir şekilde mutlaka sisteme tanımlanması gerekmektedir. Çoğu kişi maalesef randevu alırken sgk gibi zorunlu sigorta bilgisi istemeyen sigorta türlerini seçip bir sonraki adıma geçiş sağlamaktadır. Ancak bu durum randevu gününde sigorta türünün ve tarihlerinin hatalı olması nedeniyle birçok önemli hataya sebep vermektedir.

Bu nedenle randevu almadan önce mutlaka ikamet için yabancı sağlık sigortası satın alınmalıdır. Sigortayı satın alırken ise ilk başvurularda ikamet talep tarihini ile uzatma başvurularında ise ikamet uzatma tarihi ile aynı olmasına özen gösterilmesi gerekmedir.

Sigorta bilgilerinin randevu ekranına eklenirken birçok kişi hata yapmaktadır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken noktalar ise;

·    Sayfa Türkçe olmalı ve mutlaka Cep telefonunuzdan değil Bilgisayardan giriş yapılmalısınız.

·    Sigorta Türü: Özel Sağlık Sigortası seçmelisiniz.

·    Firma Adı: Satın aldığınız sigorta şirketini seçiniz.

·    Geçerlilik Tarihi: Poliçe Bitiş Tarihi

·    Poliçe No: ………. ' / ' işaretine kadar olan kısımdır.

·    Yenileme No: 0 (sıfır)

·    Bu bilgileri yazdıktan sonra EKLE butonuna basıp ilerlemelisiniz.

Beşinci aşama; Kısa dönem beyan bilgileridir, bu adımda kırmızı ile işaretlenen tüm adımların eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir.

Altıncı aşama; Kısa Dönem İzin Bilgileri alanıdır bu adımda Türkiye’de kalış amacınıza uygun seçeneği seçmelisiniz eğitim ve yatırım amaçlı oturum izni başvurusunda bulunmuyorsanız eğer turizm amaçlı kalacaklar seçeneğini seçerek kalış nedeninizi belirtmelisiniz. Bu adımda talep edeceğiniz ikamet süreniz ve ikamet başlangıç tarihiniz sigorta ile aynı süreyi kapsayacak şekilde olmalıdır.

Göç idaresi resmi Youtube kanalından tüm süreçleri kolaylıkla öğrenebilirsiniz. 

https://www.youtube.com/channel/UCk4p0zl3EyDVF9Oi4oZNrpA

Türkiye ‘de kalış amacınıza uygun olan ikamet türlerine başvuru yapmadan önce devletimizin resmî web sitesi olan https://www.goc.gov.tr/ikamet-izni-cesitleri üzerinden incelemenizi tavsiye ederiz

Tüm bu adımlar sonrasında randevu talep kaydınızı oluşturarak göç idaresi tarafından size randevu tarihi ile bilgi gelmesini beklemeniz yeterli olacaktır

E-ikametsigorta.com olarak Tüm ikamet başvuru türlerinde geçerli olacak yabancı sağlık sigortanızı web sitemizden ONLINE, 7 gün / 24 saat olarak 3 adımda hızlı ve çok kolay bir şekilde satın alabilir ve Anında Poliçenize / Poliçe Numaranıza ulaşabilirsiniz.

E-ikametsigorta.com olarak sigorta satın alma süreçleri kadar sigortanızı satın alma sonrası süreçlerinizde de her zaman sizlere destek sağlamaktayız. Müşteri hizmetlerimiz 7 gün, 4 dilde sizlere hizmet vermekten mutluluk duyar.

Saygılarımızla,

E-İkamet Sigorta Ekibi

Web Sitesi: https://www.e-ikametsigorta.com/

İletişim: +90 212 355 89 89

WhatsApp: wa.me/905304682003

Adres: Nispetiye Mah. Gazi Güçnar Sok. No:4 Kat:4 Ofis No:10 Beşiktaş, İstanbul     

Önemli Not; Bütün ikamet işlemlerinizi Türkiye Cumhuriyeti’nin resmî web sitesi olan https://e-ikamet.goc.gov.tr/ adresinden bizzat kendiniz gerçekleştirin. Üçüncü kişilerle ve aracılarla kişisel bilgilerinizi paylaşmaktan sakınınız. İkamet başvurunuzu bu site dışında kesinlikle yapmayınız. 

Tags:страхование проживания;иностранное медицинское страхование;страхование для иностранцев;медицинская страховка для вида на жительство в Турции;страхование проживания. страхование вида на жительство; Иностранное медицинское страхование; Страхование для иностранцев; Медицинская страховка для вида на жительство в Турции; Страхование проживания; страховка для внж в турции ;e-ikamet.goc.gov.tr ; медицинская страховка иностранца.: Insurance for Residence , Foreign Health Insurance; Insurance for Foreigners , Health insurance for residence permit in Turkey , Residence Insurance , страховка длявнж в турции , www.e-ikamet.goc.gov.tr , Foreigner Health Insurance , İkamet insurance , Yabancı Sağlık Sigortası , Yabancı Sigorta, Oturum İzin Sigorta , Göç İdaresi Sigorta , E-İkamet Başvuru Sigortası , İkamet Sağlık Sigortası , İkamet Sigorta , Turkish Citizenship , Ankara Sigorta , Türk Nippon Sigorta , Sompo Japan Sigorta , Arex Sigorta , Groupama Sigorta , Demir Sigorta , İkamet için Sigorta , İkamet Başvuru Sigortası , İkamet Sigortası, ikamet sigortası

En yeni blog yazıları için kaydolun ve en iyi teklifleri alın

Teşekkür Ederiz.
Seçiniz