İkamet Başvurusu / Randevu Kaydı Hakkında Önemli Noktalar

17/01/2023


Değerli Yabancı Sağlık Sigortası Müşterilerimiz, Bu haftaki yazımızda, Türkiye’de oturma izni süreçlerinde sizin için gerçekten önemli ve faydalı olacağına inandığımız, güncel bilgileri paylaşacağız.

 

İkamet Randevu Kaydı / Başvurusu yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, devletimizin resmi sitesi olan https://e-ikamet.goc.gov.tr/ web sitesi dışında hiç sitede işlemi dikkate almayınız. Bir çok aracı kurum tarafından ücret talep edilmekte, ( ki böyle bir süreç yasal değildir ) sonrasında ciddi mağduriyetler ve başvuru süreçleri konusunda sıkıntılar yaşanabilmektedir. Maalesef bir çok kurum aslında göç idaresi web sitesi gibi davranmakta, benzerliği nedeniyle bir çok yabancı misafire de maddi / manevi mağduriyet yaşatmaktadırlar. Aslında bu sitelere başvuru yapan ve ardından talep edilen ücretin ödeyen yabancı misafirler, ikamet için gerekli harç bedellerinin ödediğini düşünmektedir.

 

Ayrıca KVKK gereği, hassas / özel bilgileriniz olan Pasaport, Kimlik, Kullanıcı Şifreleriniz, fotoğraf ve adres bilgileri gibi bilgilerinizi WhatsApp ya da E-mail aracılığıyla dijital ortamda üçüncü şahıslarla paylaşması oldukça risklidir, yasalara göre suç olup, ilerleyen yıllar için de ciddi riskler taşımaktadır.


Herhangi bir sorunuz veya merak etiğiniz bir konu var ise, 157 Yimer Çağrı Merkezin arayıp ana dilinizde her türlü desteği bir telefon uzaklığında ücretsiz olarak alabilirsiniz.

 

En önemlisi de, ikamet başvuru süresince ya da bir sonraki adımlarda Türkiye’de yatırım yapmayı düşündüğünüzde kişisel bilgilerinizin üçüncü şahıslarda olması bir çok riski barındırmaktadır.

 

Bu amaçla, 2022 yılı itibari ile güncel bilgilerle , riske girmeden ve işlem ücreti ödemeden güvenle kendiniz sağlayabilmeniz adına randevu süreçlerini sizlerle paylaşmak istedik.

 

Türkiye’de ikamet etmek isteyen yabancı kişiler, Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra vize süreleri bitmeden minimum 30 maksimum 90 gün olan vize süresinde ikamet başvurularını yapmaları gerekmektedir. İkamet uzatma yapacak bireylerin ise ikamet bitiş sürelerine 2 ay kala başvurularını yapmaları gerekmektedir.

 

İlk kez ikamete başvuracak kişiler, kural olarak Türkiye’ye giriş yapmadan başvuru yapamazlar.

 

 

İlk aşamada https://e-ikamet.goc.gov.tr/ sitesi üzerinden kalış amacına uygun olan ikamet başvuru türünü seçerek başvuru sürecine başlanmalıdır.

 

Randevu formunun ilk aşamasında aslında ön kayıt formu oluşturulmaktadır ve bu ön kayıt formunda dolduracağınız pasaporta uygun bilgiler bir sonraki adımda doldurmuş olacağını bilgiler ile aynı olmalıdır, bir diğer önemli adım ise ilk aşamada randevu günü beyan edeceğiniz biyometrik fotoğrafın digital ortamda göç idaresi sitesine yüklenmesidir.

 

Biyometrik fotoğrafın özelliklerine devletimizin resmi web sitesi olan https://www.goc.gov.tr/ikamet-basvurusunda-fotograf-kullanimi-hakkinda yazısından ulaşabilirsiniz.

 

Ön kayıt formunu doldurduktan sonra seçmiş olduğunuz iletişim tercihinize göre cep telefonu ya da e-mail adresinize gelen doğrulama kodu ile başvurunuzu aktif hale getirebilirsiniz, bu adımda iletişim tercihi olarak cep telefonu seçmenizi öneririz.

 

Ön kayıt formundan sonraki ilk adımda pasaport üzerinde yazan pasaport düzenleme tarihi ve geçerlilik tarihi ile birlikte sahip olunan ülke bilgileri doldurulmalıdır.

 

İkinci aşamada ; Türkiye’de ikamet edilecek adresin eksiksiz ve doğru şekilde yazılması gerekmektedir.

 

Bir sonraki aşamada yer alan eğitim bilgileri alanı zorunlu değildir.


Üçüncü aşamada; Gelir Beyanı bilgileri alanı yer almaktadır bu bilgilerin randevu gününde gerektiğinde beyan edilecek bilgiler ile aynı bilgiler olmalıdır.


Dördüncü aşama; Sigorta bilgileri alanıdır; İkamet için mutlaka ikamet sürelerini kapsayan bir özel sağlık sigortanızın olması gerekmektedir. Sigortanızı satın alırken mutlaka ikamet için geçerli yabancı sağlık sigortası konusunda yetkili acenteleri tercih etmeyi unutmayın. Aksi takdirde ikamet randevunuzu yasalara uygun ve doğru bir şekilde tamamlayamazsınız. Maalesef sigorta yetkilisi olmayan aracı kişiler tarafınca poliçe düzenlemesi randevu kayıt işlemlerinde poliçenizin geçersiz olduğu bilgisi ile karşılaşmanıza sebep olabilir.


Randevu alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus ise aslında ikamet sigortası satın alırken giriş yaptığınız bilgileridir. Randevu alırken sigorta bilgilerinizin doğru bir şekilde mutlaka sisteme tanımlanması gerekmektedir. Çoğu kişi maalesef randevu alırken sgk gibi zorunlu sigorta bilgisi istemeyen sigorta türlerini seçip bir sonraki adıma geçiş sağlamaktadır. Ancak bu durum randevu gününde sigorta türünün ve tarihlerinin hatalı olması nedeniyle birçok önemli hataya sebep vermektedir.


Bu nedenle randevu almadan önce mutlaka ikamet için yabancı sağlık sigortası satın alınmalıdır. Sigortayı satın alırken ise ilk başvurularda ikamet talep tarihini ile uzatma başvurularında ise ikamet uzatma tarihi ile aynı olmasına özen gösterilmesi gerekmedir.


Sigorta bilgilerinin randevu ekranına eklenirken birçok kişi hata yapmaktadır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken noktalar ise;

·       Sayfa Türkçe olmalı ve mutlaka Cep telefonunuzdan değil Bilgisayardan giriş yapılmalısınız.

·       Sigorta Türü: Özel Sağlık Sigortası seçmelisiniz.

·       Firma Adı: Satın aldığınız sigorta şirketini seçiniz.

·       Geçerlilik Tarihi: Poliçe Bitiş Tarihi

·       Poliçe No: ………. ' / ' işaretine kadar olan kısımdır.

·       Yenileme No: 0 ( sıfır )

·       Bu bilgileri yazdıktan sonra EKLE butonuna basıp ilerlemelisiniz.

 

Beşinci aşama; Kısa dönem beyan bilgileridir, bu adımda kırmızı ile işaretlenen tüm adımların eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir.


Altıncı aşama ; Kısa Dönem İzin Bilgileri alanıdır bu adımda Türkiye’de kalış amacınıza uygun seçeneği seçmelisiniz eğitim ve yatırım amaçlı oturum izni başvurusunda bulunmuyorsanız eğer turizm amaçlı kalacaklar seçeneğini seçerek kalış nedeninizi belirtmelisiniz . Bu adımda talep edeceğiniz ikamet süreniz ve ikamet başlangıç tarihiniz sigorta ile aynı süreyi kapsayacak şekilde olmalıdır.

 

Göç idaresi resmi Youtube kanalından tüm süreçleri kolaylıkla öğrenebilirsiniz. 


https://www.youtube.com/channel/UCk4p0zl3EyDVF9Oi4oZNrpA

 

Türkiye ‘de kalış amacınıza uygun olan ikamet türlerine başvuru yapmadan önce devletimizin resmi web sitesi olan https://www.goc.gov.tr/ikamet-izni-cesitleri üzerinden incelemenizi tavsiye ederiz


Tüm bu adımlar sonrasında randevu talep kaydınızı oluşturarak göç idaresi tarafından size randevu tarihi ile bilgi gelmesini beklemeniz yeterli olacaktır


E-ikametsigorta.com, ikamet için yabancı sağlık sigortası hizmeti sunan bir Online satın alma platformudur. Yabancı sağlık sigortası hizmetlerimiz için lütfen web sitemizin ana sayfasını ziyaret ediniz.

 

Saygılarımızla

E-İkamet Sigorta Ekibi

 

Önemli Not; Bütün ikamet işlemlerinizi Türkiye Cumhuriyeti’nin resmî web sitesi olan https://e-ikamet.goc.gov.tr/ adresinden bizzat kendiniz gerçekleştiriniz. Üçüncü kişilerle ve aracılarla kişisel bilgilerinizi paylaşmaktan sakınınız. İkamet başvurunuzu bu site dışında kesinlikle yapmayınız.

 

 

Tags: Insurance for Residence , Foreign Health Insurance; Insurance for Foreigners , Health insurance for residence permit in Turkey , Residence Insurance , страховка длявнж в турции , www.e-ikamet.goc.gov.tr , Foreigner Health Insurance , İkamet insurance , Yabancı Sağlık Sigortası , Yabancı Sigorta, Oturum İzin Sigorta , Göç İdaresi Sigorta , E-İkamet Başvuru Sigortası , İkamet Sağlık Sigortası , İkamet Sigorta , Turkish Citizenship , Ankara Sigorta , Türk Nippon Sigorta , Sompo Japan Sigorta , Arex Sigorta , Groupama Sigorta , Demir Sigorta , İkamet için Sigorta , İkamet Başvuru Sigortası , İkamet Sigortası


Image

Online Ödeme, Anında Poliçe!

Yabancı Sağlık Sigortası Türkiye'nin İlk ve Tek Online Satış Web Sitesi Hemen Satın Al
Seçiniz