Yabancı Sağlık Sigortası Nasıl Alınır?

Önemli Uyarı: Açıklamalar sadece bilgilendirme amaçlı olup, güncel ve detaylı bilgilere e-ikamet.goc.gov.tr web adresinden ulaşabilirsiniz.

03/04/2023

Sayın Yabancı Sağlık Sigortası müşterilerimiz, Türkiye’de yaşayan yabancı misafirlerin hayatlarını kolaylaştırmak için sigorta ve ikamet süreçleri hakkında öğrendiğimiz yasal bilgileri paylaşmaya devam ediyoruz.

Bu haftaki blog yazımız ile ‘’ Yabancılar için Sağlık Sigortası Nasıl Alınır ‘' bu konudan bahsedeceğiz.

Yabancı sağlık sigortası, Türkiye’de minimum 1 yıl veya daha uzun süre ikamet edecek yabancı uyruklu bireylerin zorunlu yaptırması gereken bir sigorta türüdür. Bir başka deyimle, Türk vatandaşlığına sahip olmayan yabancıların, ikamet izni ya da oturma izni almak için satın aldıkları sağlık sigortasıdır.

Ve poliçe kapsamında Göç İdaresi’nin talep etmiş olduğu asgari teminat yapısını mutlaka kapsamalıdır.

Poliçe üzerinde ise mutlaka 10/05/2016 tarih ve 16 sayılı Vize ve İkamet İzni Taleplerinde Yaptırılacak Sağlık Sigortalarına İlişkin Genelge' de belirlenen asgari teminat yapısını (16/06/2021 tarihli ve 2021/8 sayılı genelge kapsamındaki değişiklikler ile) kapsamaktadır. İbaresi yer almalıdır.

Günümüzde maalesef İkamet için geçerli olan yabancı sağlık poliçesini birçok kurum sunmaktadır ve birçoğu da yetkisiz kurumlardır. Poliçe satın alırken bu kurumlardan satın almamaya dikkat etmelisiniz.

Kesinlikle ikamet sigortanızı satın alırken bir yetkili sigorta acentesinden satın almasınız. Bununu anlamak için satın aldığınız noktaya bunu lütfen sorun. Sigorta Acentesi olmayan bir noktanın, Sigorta satışına aracılık yapması yasaktır. Satın aldığını yabancı sağlık sigortanızın geçerliliği ile ilerleyen günlerde sıkıntı yaşayabilirsiniz. 2021 yılında 125.000 adet sahte ikamet sigortası satıldı ve bu kişiler 2. yabancı sağlık sigortasını almak zorunda kaldılar.

Peki Yabancı Sağlık Sigortası Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Bunu anlamanın en kolay yolu, acente unvanını öğrenip, ilgili sigorta şirketi genel müdürlüğünün web sitesinde acente listelerinden kontrol sağlayabilirsiniz. Ayrıca Yasalara göre, web sitelerinde Şirket Ticaret Unvanı, Mersis No, Levha Kayıt No, Ticaret Sicil No paylaşılmadır. Bu bilgiler yok ise dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

• Türkiye Cumhuriyeti Yasalarına göre, sigorta satışını sadece yetkilendirilmiş acenteler, brokerler, sigorta şirketleri yapabilmektedir. Bunun dışındaki danışmanlık şirketleri, bireylerin sigorta satış yapması kesinlikle yasaktır.

• Yetkisiz Sigorta satışı yapan kişiler, büyük olasılık ile ilerleyen zamanlarda size ciddi sıkıntılar yaşatacaklar, bundan emin olabilirsiniz. Sigorta satışı sonrası hizmet almak, iptal/ iade süreçlerinde yalnız kalıp işlemlerinizi yaptıramayabilirsiniz.

• İkamet için Sağlık Sigortanızı, dijital bir noktadan satın almak istiyorsanız, şirketin yetkili olup olmadığını kesinlikle kontrol etmelisiniz, sonrasında Google Yorumlarına bakınız, Burada dikkat etmeniz gereken nokta, web sitesindeki sahte yorumlara değil, Google işletme hesabındaki gerçek bireylerin yorumlarını lütfen inceleyin, böyle bir Google İşletme Hesabı yok ise, bu işletmeden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

• Dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan birisi de size sunulan fiyattır. Türkiye'deki tüm sigorta şirketlerinin ikamet için yabancı sağlık sigorta fiyatları minimum 1 yıllık 1090 TL’den başlamaktadır. Bu fiyatın ciddi altında rakam veren noktalar genellikle yetkisiz ve acente yetkisi olmayan danışmanlık firmalarıdır. Bunun anlamanın en kolay yolu size verilen fiyatı alıp, ilgili sigorta şirketini arayıp öğrenenin.

• Biraz daha ucuza sigorta almaya çalışarak, Deport gibi, ikamet başvurunuz reddi gibi riskleri kesinlikle almamanızı tavsiye ederiz.

• Online sigorta satın alacaksanız, ilgili web sitesinin ETBİS sistemine kayıtlı olup olmadığına kesinlikle bakın. https://www.eticaret.gov.tr/, devletin online hizmetlerin elektronik kayıt sistemi olarak düşünebilirsiniz. Bu kaydı olmayan web sitelerinden kesinlikle uzak durmanız tavsiye ediyoruz. İkamet Sigortanızı satın alma yöntemlerinden bir tanesi de maalesef Whatsapp aracılığı ile yapılmaktadır. Bu yöntemde, yabancılar, pasaport veya ikamet kartlarını, aracılara gönderirler, manuel olarak yetkisiz kişiler sigorta oluşturmaya çalışırlar. Ancak bu yöntem KVKK ya aykırı bir süreç olup, bunun ötesinde ilerleyen günlerde/yıllarda karşınıza çok büyük problemler yaratabilir. Bu bilgileriniz ile sizin adınıza şirketler açılması, kredi kartları oluşturulması, kredi çekilmesi vs. Kesinlikle bu yöntemi tercih etmenizi tavsiye etmiyoruz.

E-ikametsigorta.com, Sadece ikamet için yabancı sağlık sigortası , Türkiye Cumhuriyeti yasalarına, kanunlarına uygun Türkiye’nin ilk online web sitesidir. İkamet Sigortanızı güvenle satın alabilirsiniz. 

İkamet sigortanızı, Web sitemizden ONLINE, 7 gün / 24 saat olarak 3 adımda hızlı ve çok kolay bir şekilde satın alabilir ve Anında Poliçenize / Poliçe Numaranıza ulaşabilirsiniz. 

Web sitemiz zaten bu amaç için kurulmuştur ve sadece 1 sigorta ürünü bulunmaktadır. Bunu görmek için müşterilerimizin Google yorumlarına bakmanızı tavsiye diyoruz. Müşterilerimizin 1.500 üstünde yorumu var. 

E-ikametsigorta.com olarak sigorta satın alma süreçleri kadar sigortanızı satın alma sonrası süreçlerinizde de her zaman sizlere destek sağlamaktayız. Müşteri hizmetlerimiz 7 gün, 4 dilde sizlere hizmet vermekten mutluluk duyar.

Saygılarımızla,

E-İkamet Sigorta Ekibi

Web Sitesi: https://www.e-ikametsigorta.com/

İletişim: +90 212 355 89 89

WhatsApp: wa.me/905304682003

Adres: Nispetiye Mah. Gazi Güçnar Sok. No:4 Kat:4 Ofis No:10 Beşiktaş, İstanbul   

Önemli Not; Bütün ikamet işlemlerinizi Türkiye Cumhuriyeti’nin resmî web sitesi olan https://e-ikamet.goc.gov.tr/ adresinden bizzat kendiniz gerçekleştirin. Üçüncü kişilerle ve aracılarla kişisel bilgilerinizi paylaşmaktan sakınınız. İkamet başvurunuzu bu site dışında kesinlikle yapmayınız. 

Tags:страхование проживания;иностранное медицинское страхование;страхование для иностранцев;медицинская страховка для вида на жительство в Турции;страхование проживания. страхование вида на жительство; Иностранное медицинское страхование; Страхование для иностранцев; Медицинская страховка для вида на жительство в Турции; Страхование проживания; страховка для внж в турции ;e-ikamet.goc.gov.tr ; медицинская страховка иностранца.: Insurance for Residence , Foreign Health Insurance; Insurance for Foreigners , Health insurance for residence permit in Turkey , Residence Insurance , страховка длявнж в турции , www.e-ikamet.goc.gov.tr , Foreigner Health Insurance , İkamet insurance , Yabancı Sağlık Sigortası , Yabancı Sigorta, Oturum İzin Sigorta , Göç İdaresi Sigorta , E-İkamet Başvuru Sigortası , İkamet Sağlık Sigortası , İkamet Sigorta , Turkish Citizenship , Ankara Sigorta , Türk Nippon Sigorta , Sompo Japan Sigorta , Arex Sigorta , Groupama Sigorta , Demir Sigorta , İkamet için Sigorta , İkamet Başvuru Sigortası , İkamet Sigortası, ikamet sigortası

En yeni blog yazıları için kaydolun ve en iyi teklifleri alın

Teşekkür Ederiz.
Seçiniz