İkamet İzin Çeşitleri – Göç İdaresi Başkanlığı 2023

Önemli Uyarı: Açıklamalar sadece bilgilendirme amaçlı olup, güncel ve detaylı bilgilere e-ikamet.goc.gov.tr web adresinden ulaşabilirsiniz.

07/06/2023

Sayın Yabancı Sağlık Sigortası müşterilerimiz, Türkiye’de yaşayan yabancı misafirlerin hayatlarını kolaylaştırmak için sigorta ve ikamet süreçleri hakkında öğrendiğimiz yasal bilgileri sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.

Web Sitemiz sadece Yabancı Sağlık Sigortası / İkamet İzin Sigortasını sunar. Bu amaç ile kurulmuştur. Bunun dışında hiçbir farklı sigorta ürünü yoktur. Sitemizde ve blog yazılarımız yer alan ikamet izin süreçleri ile ilgili tüm bilgiler kullanıcıları bilgilendirmek amaçlı olup sigortalılarımıza yardımcı olmak için tamamen ücretsiz olarak paylaşılmaktadır.

Bu haftaki blog yazımız ile ‘‘E-İkamet İzin Çeşitleri ‘’ bu konudan bahsedeceğiz.

E-İkamet, Türkiye'de ikamet izni başvurularının online olarak yapıldığı bir sistemdir. Bu sistem, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından yönetilmektedir.

Göç İdaresi Başkanlığı, Türkiye'de göç, ikamet izinleri, vatandaşlık ve benzeri konularla ilgilenen bir kamu kurumudur. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'ne bağlı olarak faaliyet göstermektedir.

Bu yüzden devletimizin resmî sitesi olan https://e-ikamet.goc.gov.tr/ web sitesi dışında hiç sitede işlemi dikkate almayınız. Birçok aracı kurum tarafından ücret talep edilmekte, (ki böyle bir süreç yasal değildir) sonrasında ciddi mağduriyetler ve başvuru süreçleri konusunda sıkıntılar yaşanabilmektedir. Maalesef birçok kurum aslında göç idaresi web sitesi gibi davranmakta, benzerliği nedeniyle birçok yabancı misafire de maddi / manevi mağduriyet yaşatmaktadırlar. Aslında bu sitelere başvuru yapan ve ardından talep edilen ücretin ödeyen yabancı misafirler, ikamet için gerekli harç bedellerinin ödediğini düşünmektedir.

Türkiye'de ikamet izinleri çeşitli kategorilere ayrılmıştır. En yaygın olarak bilinen ikamet izinlerinin bazılarını birlikte inceleyelim;

1-Kısa Dönem İkamet İzni; Türkiye'de vize süresi olan 30 yada 90 günden daha fazla ikamet etmek isteyen yabancılar için verilen genel ikamet iznidir.

Kimler kısa dönem ikamet izni alabilirler?

• Bilimsel araştırma amacıyla gelecek yabancı uyruklu kişiler: Türkiye’de ikamet amacı bilimsel araştırma yapmak olan yabancı uyruklu kişiler bilimsel araştırma iznine sahiplerse araştırmaya konu olan kurum veya kuruluştan izin belgesi almalıdırlar. 

• Türkiye’de taşınmaz mal sahibi olan yabancı uyruklu kişiler: Türkiye’de taşınmaz malı bulunan yabancı uyruklu kişiler ikamet izni talebinde bulunduklarında taşınmaz konutlarının olması ve konutu bu amaçla kullanıyor olmaları gerekmektedir. Aynı zamanda aile üyeleri de konut üzerinde paylı mülkiyet hakkına sahipse ikamet izni başvurusunda bulunabilir. 

• Ticari bağlantı veya iş kuracak olan yabancı uyruklu kişiler: Türkiye’de herhangi bir ticari bağlantı veya iş kuracak olan yabancı uyruklu kişi ikamet izni talebinde bulunmak istiyorsa işlerini kuracakları kişi veya şirketin davet mektubu ya da benzeri belgeleri getirebilirler.

• Hizmet içi eğitim programına katılacak olan yabancı uyruklu kişiler: Türkiye’de hizmet içi eğitim programına katılacak olan yabancı uyruklu kişiler eğitim alacağı kurumdan eğitimin içeriğine dair gerekli bilgi ve belgeleri getirerek başvuru yapabilir.

• Öğrenci değişim programı çerçevesinde gelecek olan yabancı uyruklu kişiler: Bu amaç ile ikamet izninde bulunacak kişilerin ilgili kurum veya kuruluşlardan gerekli bilgi ve belgelerini sunabilirler. 

• Turizm amacıyla gelecek olan yabancı uyruklu kişiler

• Türkçe öğrenmek için bir Türkçe kursuna kayıt olacak olan yabancı uyruklu kişiler: Türkçe öğrenmek amacıyla ülkemize gelecek olan yabancı uyruklu kişilere bu ikamet izni türü en fazla iki defa verilebilir. Kurs süresi bir yıldan az bir süre ise ikamet izni kurs süresini geçemez. Kursu verecek olan kurum yabancı uyruklu kişinin kursa başlama ve devam durumu hakkında güncel bilgileri il müdürlüğüne bildirmek zorundadır.

• Kamu sağlığını tehdit eden herhangi bir hastalık taşımamak şartıyla Türkiye’de tedavi görecek olan yabancı uyruklu kişiler: Bu amaçla ikamet iznine başvuracak kişilerin öncelikle kamu veya özel hastanelerde kabulü olup olmadığına bakılır. Tüm tedavi masraflarını ödediğine dair belgelerini getiren kişilerden yabancı sağlık sigortası istenmez. 

• Adli veya idari makamların taleplerine veya kararlarına bağlı olarak Türkiye’de kalması gereken yabancı uyruklu kişiler

• Bir kamu kurumu aracılığıyla Türkiye’de eğitim, staj, araştırma veya kurslara katılacak olan yabancı uyruklu kişiler

• Yüksek öğrenimini Türkiye’de tamamlayan yabancı uyruklu kişilerden mezuniyet tarihinden itibaren altı ay içinde ikamet başvurusu yapan kişiler

• Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olan kişiler


2-Çalışma İzni: Türkiye'de çalışmak isteyen yabancılar için verilen izindir. Çalışma izni, çalışma durumuna ve şartlara bağlı olarak farklı kategorilere ayrılabilir. İşveren tarafından başvuru yapılır ve izin süresi genellikle iş sözleşmesinin süresiyle sınırlıdır.

3-Öğrenci İzni: Türkiye'de eğitim almak isteyen yabancı öğrencilere verilen izindir. Öğrenci izni başvuruları öğrenim görecekleri eğitim kurumu aracılığıyla veya bireysel olarak yapılabilir.

Kimler öğrenci ikameti alabilir?

Türkiye’de bir yükseköğrenim kurumunda önlisans, lisans, doktora Tıpta Uzmanlık Eğitimi, Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi seviyelerinin herhangi birinde eğitim alacak olan yabancı uyruklu kişiler.

Öğrenci ikamet izni kaç yıllık süreyle alınabilir?

Yabancı uyruklu öğrencinin eğitim süresi bir yıldan kısa ise öğrenci ikamet izni süresi öğrenim süresini aşamaz. Kamu kurum ve kuruluşları ile Türkiye’de eğitim almaya gelen yabancı uyruklu kişilere öğrenim süreleri boyunca ikamet izni verilebilir.

4-Aile Birleşimi İzni: Aile ikamet izni en fazla üç yıl olarak düzenlenebilir ve Türk vatandaşlarının 5901 sayılı kanunun 28. Maddesi kapsamında olan kişilerin veya ikamet izinlerinden birine sahip olan yabancılar veya mültecilerin ve ikincil koruma statüsüne sahip kişilerin;

a)  Yabancı eşine,

b)  Kendisinin veya eşinin ergin olmayan yabancı uyruklu çocuğuna

c)  Kendisi veya eşinin bağımlı yabancı uyruklu çocuğuna


5-İnsani İkamet İzni

-Çocuk için yüksek yarar söz konusu olduğu durumlarda,

- Türkiye’ye giriş yasağı alan veya hakkında sınır dışı edilme kararı çıkarılan yabancı uyruklu kişilerin Türkiye’den çıkışlarının mümkün olmadığı durumlarda,

- Olağanüstü durumlarda,

- Kanunun 55. Maddesi uyarınca yabancı uyruklu kişi hakkında sınır dışı edilme kararı alınmadığında, 

- Başvuru sahibi kişinin ilk iltica ülkesi veya güvenli üçüncü ülkeye geri gönderilmesi işlemleri sürecinde,

6-Uzun Süreli İkamet İzni: Türkiye'de kesintisiz olarak 8 yıl sürekli ikamet etmiş olan yabancılara verilen özel bir ikamet iznidir. Uzun süreli ikamet izni, daha uzun süreli ve genel ikamet izninden farklı avantajlara sahip olabilir.

Bu haftaki yazımızda ülkemizde kaç çeşit ikamet türü olduğundan ve bu ikamet türlerinin şartlarından bahsettik.

E-ikametsigorta.com olarak sigorta satın alma süreçleri kadar sigortanızı satın alma sonrası süreçlerinizde de her zaman sizlere destek sağlamaktayız. Müşteri hizmetlerimiz 7 gün, 4 dilde sizlere hizmet vermekten mutluluk duyarız.

Yasal olan her tülü gelişmeleri göç idaresinin resmi YouTube kanalından takip etmenizi öneririz.

https://www.youtube.com/watch?v=jVNB7ehG4rQ


Bilgi almak için WhatsApp hattımıza yazmayı unutmayın

Saygılarımızla,

E-İkamet Sigorta Ekibi

Web Sitesi: https://www.e-ikametsigorta.com/ 

İletişim: +90 212 355 89 89

WhatsApp:https://wa.me/905304682003

Adres: Nispetiye Mah. Gazi Güçnar Sok. No:4 Kat:4 Ofis No:10 Beşiktaş, İstanbul  

 

Önemli Not; Bütün ikamet işlemlerinizi Türkiye Cumhuriyeti’nin resmî web sitesi olan https://e-ikamet.goc.gov.tr adresinden bizzat kendiniz gerçekleştirin. Üçüncü kişilerle ve aracılarla kişisel bilgilerinizi paylaşmaktan sakınınız. İkamet başvurunuzu bu site dışında kesinlikle yapmayınız.

 

Tags:страхование проживания;иностранное медицинское страхование;страхование для иностранцев;медицинская страховка для вида на жительство в Турции;страхование проживания. страхование вида на жительство; Иностранное медицинское страхование; Страхование для иностранцев; Медицинская страховка для вида на жительство в Турции; Страхование проживания; страховка для внж в турции ;e-ikamet.goc.gov.tr ; медицинская страховка иностранца.: Insurance for Residence , Foreign Health Insurance; Insurance for Foreigners , Health insurance for residence permit in Turkey , Residence Insurance , страховка длявнж в турции , www.e-ikamet.goc.gov.tr , Foreigner Health Insurance , İkamet insurance , Yabancı Sağlık Sigortası , Yabancı Sigorta, Oturum İzin Sigorta , Göç İdaresi Sigorta , E-İkamet Başvuru Sigortası , İkamet Sağlık Sigortası , İkamet Sigorta , Turkish Citizenship , Ankara Sigorta , Türk Nippon Sigorta , Sompo Japan Sigorta , Arex Sigorta , Groupama Sigorta , Demir Sigorta , İkamet için Sigorta , İkamet Başvuru Sigortası , İkamet Sigortası, ikamet sigortası


En yeni blog yazıları için kaydolun ve en iyi teklifleri alın

Teşekkür Ederiz.
Seçiniz