Kedi ve Köpeklerimizden Bize Geçebilecek Hastalıklar

01/02/2022

Kedi ve Köpeklerimizden Bize Geçebilecek Hastalıklar 

Değerli Yabancı Sağlık Sigortası Müşterilerimiz, Bu yazımız ile günümüzde artık ailemizin bir parçası olan evcil canlarımız hakkında olacak. Evimizi, yaşam alanlarımızı onlarla paylaşırken, hayatımızın her alanında yerlerini fazlası ile çoktan almaya devam ediyorlar ve etmeye de devam edecekler Aynı evi paylaştığımız evcil dostlarımızın da rutin sağlık kontrolleri ve süreçleri söz konusu. 

Neşeli Pati Dostlarımız ile yaşarken bizim de dikkat etmemiz gereken konular var. Ne kadar çok sevsek de evcil dostlarımızın bize karşı bazı riskleri, tehlikeleri barındırıyorlar. 

Evcil dostlarımızdan bize geçebilecek hastalıklar, riskler neler ? Birlikte bir bakalım. 

Kedi-Tırmalaması ve Isırması Kaynaklı Enfeksiyon 

Genellikle kedi tarafından ısırılma ve tırmalanma sebebiyle meydana gelen enfeksiyon bakteriyeldir. Kedilerin %40’ı hayatlarının bir döneminde bu bakteriyi taşırlar. 1 yaşından küçük kedilerde bu oran daha yüksektir. Kedi ısırılmasından veya tırmalamasından dolayı bu bakteriyi alan kişide 3-14 gün içerisinde enfeksiyon başlayabilir. Enfeksiyon ilerleyen aşamalarda ateşe, baş ağrısına, iştahsızlığa sebep olur ve tedavi edilmesi gerekir. Dikkatli takip edilmesinde yarar vardır. 

Giardiasis / Kuduz Ateşi 

Giardia parazitinin sebep olduğu hastalık, hem hayvanlarda hem de insanlarda ishale sebep olur. Giardia yiyecek veya pis sudan geçebilir. İshal, karın ağrısı, kusma gibi semptomlar 1 ilâ 2 hafta devam edebilir. 

Kancalıkurt 

Kedilerde ve köpeklerde görülen kancalıkurt, pis toprak veya su ile temas yoluyla geçebilen küçük kurtlardır. İnsanlara ise yalın ayak yürüme, diz çökme veya kancalıkurtun olduğu zemine oturma durumunda geçebilir. Derinin üst tabakasına girip kaşıntıya sebep olur. Belirtiler 4 ilâ 6 hafta arasında kaybolmaktadır. 

Toksoplazma 

Toksoplazma pis sudan, topraktan veya çiğ etten insanlara ve hayvanlara geçebilen bir parazittir. Enfekte olmuş kedi dışkısı ile temas da parazitin insanlara ve diğer hayvanlara geçmesine sebep olabilir. Toksoplazma ile enfekte olmuş kişilerde herhangi bir belirti veya semptom görülmez. Ancak hamile kadınlarda veya bağışıklık sistemi zayıf kişilerde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. 

Leptospiroz

Bu bakteriyel enfeksiyon da, enfekte olmuş hayvanın idrarından veya vücut sıvılarından bulaşır. Hayvanlarda leptospirozu erken aşamada tespit etmek güçtür. Ancak enfeksiyonun ilerlemesi böbrek ve karaciğerde sorunlara yol açabilir. İnsanlarda leptospirozun belirtileri genellikle soğuk algınlığına benzer belirtilerle 2 ilâ 7 gün arasında ortaya çıkar. Genellikle ilaçlı bir tedaviye gerek kalmaksızın geçer. 

MRSA Enfeksiyonu 

Metisiline Dirençli Staphylococcus Aureus bakterisi bulaşıcı ve tehlikeli olabilen bir bakteri türüdür. Doğrudan temas yoluyla insanlar ve hayvanlar arasında geçebilir. Ciltte, solunum sisteminde veya idrar yollarında enfeksiyona sebep olur. Tedavi edilmesi zorunludur. 

Saçkıran

Saçkıran hem insanları hem hayvanları etkileyebilen bir tür mantardır. Ciltte, saçta ve tırnaklarda görülür. Enfekte olmuş hayvanın derisine veya tüylerine doğrudan temas edildiğinde insana bulaşabilir. 

Bağırsak Kurdu 

Bağırsak kurtları toksokariazis adı verilen bir parazit hastalığına sebep olurlar. Kediler, köpekler ve hatta insanlar bağırsak kurtlarının yumurtalarını farkında olmadan yutmak suretiyle enfekte olurlar. Özellikle çocuklar bağırsak kurdundan en çok etkilenmektedirler.

 

Sigortapati.com sadece minik dostlarınız için sigorta sunmak üzere kuruldu. Sigortapati.com güvencesi ile sunulan Pati Sigortaları ile evcil hayvanlarınızın başına gelebilecek her türlü sağlık probleminde anlaşmalı veteriner hekim ağından, geniş teminat kapsamından en uygun fiyatlar ile yararlanabilirsiniz.


E-ikametsigorta.com, ikamet için yabancı sağlık sigortası hizmeti sunan bir Online satın alma platformudur. Ancak üyelerimizin tüm sigorta ihtiyaçları için ve hatta evcil dostunuzun sigortaları için de bize danışabilirsiniz.  

 

Saygılarımızla

E-İkamet Sigorta Ekibi   

 

Önemli Not; Bütün ikamet işlemlerinizi Türkiye Cumhuriyeti’nin resmî web sitesi olan https://e-ikamet.goc.gov.tr/ adresinden bizzat kendiniz gerçekleştirin. Üçüncü kişilerle ve aracılarla kişisel bilgilerinizi paylaşmaktan sakınınız. İkamet başvurunuzu bu site dışında kesinlikle yapmayınız. 

 

Etiketler: İkamet için Sigorta ; Yabancı Sağlık Sigortası ; Yabancılar için Sigorta ; Health insurance for residence permit in Turkey ; İkamet Sigortası ; страховка длявнж в турции ; e-ikamet.goc.gov.tr ; Foreigner health insurance

Image

Online Ödeme, Anında Poliçe!

Yabancı Sağlık Sigortası Türkiye'nin İlk ve Tek Online Satış Web Sitesi Hemen Satın Al
Seçiniz